Sanat Güneşi Zeki Müren’ün heykeli yarın açılıyor

Sanat Güneşi Zeki Müren’ün heykeli yarın açılıyor

28 yıl önce aramızdan ayrılan “Sanat Güneşi” Zeki Müren’e İzmirli hayranları büyük bir vefa örneği gösterdi. Zeki Müren, İzmir Fuarı’nın yapıldığı Kültürpark içindeki yıkılan eski TRT stüdyolarında, 24 Eylül 1996 tarihinde, kendisine Ankara Radyosu’nda ilk yayın yaptığı mikrofonun hediye edildiği çekim esnasında kalp krizi geçirerek sahnede hayatını kaybetmişti. 28 sene sonra “Zeki Müren Heykeli”, yıkılan o stüdyonun önünde bulunan manolya ağacının altına dikildi.

Zeki Müren’in doğum günü olan 6 Aralık tarihinin “Türk Sanat Müziği Günü” olmasında öncü isim olan ses sanatçısı ve yazar Onur Akay, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. “İzmir Baba” olarak bilinen merhum Sancar Maruflu’nun her sene 24 Eylül’de manolya ağacı altında Zeki Müren’i anma programları düzenlediğini, daha sonra bu geleneğin Ahmet Eren Özen’in başkanı olduğu Dostluk Grubu Derneği tarafından sürdürüldüğünü belirten Akay, şunları söyledi:

“Başta İzmir’de oturan Zeki Müren’in en yakın dostu Göksenin Çakmak ve İzmirli Zeki Müren sevenler, uzun süredir o manolya ağacının altına Zeki Müren heykeli dikilmesini istiyorlardı. Kendilerine geçtiğimiz sene söz verilmesine rağmen heykel dikilmemişti. Onlar da kendi imkânlarıyla yaptırdıkları ahşap kaideyi manolya ağacının altına koyarak protesto etmişlerdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi de bunun üzerine gerçek bir heykel yapmak için harekete geçti ve Zeki Müren’in heykeli vefatından tam 28 yıl sonra vefat ettiği yerde yükseldi.”

Heykelin resmi açılışı yarın (28 Mart) saat 11.00’de yapılacak. Onur Akay, bundan sonra her sene ölüm yıldönümü olan 24 Eylül’deki anma programlarının ve sanatçının doğum günü olan 6 Aralık tarihinde “Türk Sanat Müziği Günü” kutlamalarının heykelin önünde yapılacağını sözlerine ekledi ve “Zeki Müren ilk seri konserlerini 1954 yılında fuarda verdi, son nefesini de yine orada. İzmir, onun kalbinde ayrı bir yerin sahibiydi, İzmirliler de kalplerinde Zeki Müren’in ayrı bir yere sahip olduğunu gösterdiler.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir