Ünlü oyun ‘İki Kişilik Hırgür’ 2 Aralık Perşembe Kocaeli’nde

Absürd tiyatronun zamansız metinlerinden Eugène Ionesco imzalı “İki Kişilik Hırgür”, Işıl Kasapoğlu çevirisi ve rejisiyle 20 Kasım’da Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde prömiyer yaptı. Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan rol aldığı oyun, Ankara’nın ardından aralık ayında İstanbul, Eskişehir, Kocaeli ve Konya’da izleyiciyle buluşacak

Ünlü oyun ‘İki Kişilik Hırgür’ 2 Aralık Perşembe Kocaeli’nde

“Ve bu hep böyle devam edecek. Ve devam edecek… Fırtına olmadığı zaman demir yolları grevi, grev olmayınca grip salgını, grip olmadığı zaman savaş. Savaş olmadığı zaman gene savaş. Ne kolay. Ve zaman geçtikçe ne olacağını gene zaman gösterecek.”

 

Kaplumbağa, salyangoz ya da sümüklü böcek… Korkunca kabuğuna çekilen, evini sırtında taşıyan hayvanlar misali insan içine kaçar, kovuğuna sinerse ne olur? Dünya yanarken saçını tarayanlarla dünyayı paylaşamayanlar iki koldan savaşırlarsa, “iki kişilik hırgür” vahşetin çığlıklarını bastırırsa, savaş biter barış patlarsa, barış kanla kutlanırsa…

Absürd tiyatronun önde gelen temsilcilerinden Eugène Ionesco’nun 2. Dünya Savaşı sonrasında yaşanan toplumsal erozyonu, şiddetin ve umutsuzluğun bireyler üzerindeki yıkıcı etkilerini aktardığı “İki Kişilik Hırgür”,  Işıl Kasapoğlu rejisiyle, sahnede Ayşenil Şamlıoğlu ve Reha Özcan’ı bir araya getiriyor.

 

Ionesco’nun ilk dönem oyunları arasında yer alan “İki Kişilik Hırgür”, savaşın ardından insanlığın içine düştüğü anlamsızlığı, kendi küçük dünyalarına kapanan bir adamla bir kadın üzerinden aktarıyor. Adam ve kadının ilişkisi de tıpkı savaş gibi çatışmadan, şiddetten besleniyor.

 

Son olarak iki efsane besteci Mozart ile Salieri’nin çatışmasını anlatan “Amadeus”u sahneye koyan Işıl Kasapoğlu, “İki Kişilik Hırgür”de savaşın karanlığını ve kirini sahneye taşıyor. Dekoru Hakan Dündar, kostümleri Nalan Alaylı, ışık tasarımı Mustafa Karakoyun, müzikleri Serdar Öztop’a ait olan oyunun dramaturjisi ise Bilgesu Kasapoğlu imzasını taşıyor.

 

“İki Kişilik Hırgür”, 20 Kasım’da Ankara Cüneyt Gökçer Sahnesi’nde gerçekleşen prömiyerinin ardından 2 ve 3 Aralık’ta Kocaeli’de, 7 Aralık’ta Konya’da, 8 Aralık’ta Eskişehir’de,11 ve 22 Aralık’ta İstanbul’da izleyiciyle buluşacak. Biletlere Biletix.com ve Biletix satış gişeleri, passo.com.tr, Passo mobil uygulaması ve Passo perakende satış noktaları ile sahnelenecek salonların gişelerinden ulaşılabilir.

 

Absürd tiyatro

  1. Dünya Savaşı’nda yıkılıp yakılan kentlerin, toplu kıyımların, milyonlarca ölümün ardından değer yargılarını ve umudunu yitiren insanlığın içine düştüğü anlamsızlığı, yaşamın saçmalığını aktaran absürd tiyatro, 1950’lerde önce Fransa’da yaygınlık kazandı.

İnancın yitirildiği, belirsizliğin hakim olduğu bir dünyada kendine ve topluma yabancılaşan, yalnızlaşan ve yozlaşan insanın dramını geleneksel tiyatro kalıplarının dışında aktaran absürd tiyatroda sisteme başkaldırı vardır.

 

“Uyumsuz” tiyatro olarak da adlandırılan absürd tiyatro metinlerine belirli bir olay dizisi, derinlikli karakterler, akıcı replikler yerine parçalanmış bir dil, saçma bir varoluş, tekinsiz bir atmosfer hakimdir.

 

Samuel Beckett‘in “Godot’yu Beklerken”, Eugène Ionesco‘nun “Kel Şarkıcı” ve Jean Tardieu’nün “Gişe” adlı oyunları absürd tiyatro akımının ilk örnekleri arasında yer alır.

 

Prodüksiyon: Elf Yapım

Yazan: Eugène Ionesco

Çeviren: Işıl Kasapoğlu

Yöneten: Işıl Kasapoğlu

Oyuncular: Ayşenil Şamlıoğlu, Reha Özcan

Dekor: Hakan Dündar

Kostüm: Nalan Alaylı

Işık: Mustafa Karakoyun

Müzik: Serdar Öztop

Dramaturg: Bilgesu Kasapoğlu

Reji Asistanı: Mebruke Eraslan, Kerem Adalı

Prodüksiyon Asistanı: Eylül Gürceğiz

 

Röportaj talepleri, yüksek çözünürlüklü görseller ve sorularınız için:

 

Basın İlişkileri Sorumlusu: Özlem Altunok

Telefon: 0531 583 61 38

Mail: elfyapim@gmail.com

Bir yanıt yazın