Un Asunto Privado “Özel İlişkiler” dizi film incelemesi

Keyifli ve son dakikaya kadar sizleri ters köşeler yaptıran bir diziye ne dersiniz. Sinema ve dizi eleştirmeni Kamil Hızer sizler için Un Asunto Privado “Özel İlişkiler” inceledi.

Un Asunto Privado “Özel İlişkiler” dizi film incelemesi

Bugün köşemde son yıllarda çok büyük keyif alarak izlediğim Amazon Prime orijinal dizisi Un Asunto Privado yani Türkçe adıyla “Özel İlişkiler” adlı dizinin incelemesini paylaşacağım.

 

2022 yapımı bu İspanyol dizisinde dizinin senaryosunu Ramon Campos, Teresa Fernandez Valdes, Gema R. Neira üçlüsü yazarken yönetmenliklerini de David Pinillos, Maria Ripoll ve Daniel Aranyo üçlüsü birlikte yapmışlar.

 

Gelelim dizinin oyuncu kadrosuna. Başrollerde “Leon” yani Türkçe adıyla “Sevginin Gücü” filmi ile bana göre dünyanın en çok konuşulan oyucularından birisi olan Jean Reno “Hector” karakterine sadece hayat değil diziye ayrı bir can katmış. Ha keza Aura Garrido “Marina Quiroga karakteriyle diziye neşe katmış.

 

Dizimiz aslında bir dönem dizisi sayılabilir. İspanya’da henüz kadınların polis olmasına izin verilmediği bir dönemde 5 kuşaktır bölgede emniyet amirliği yapan Quiroga ailesinin “Arturo” adlı bireyi babasının ölümünün ardından uzu yıllar sonra Galiçya bölgesinde emniyet müdürü olmuştur. Ama kız kardeşi Marina Qurioga’da dedektifliğe karşı aşırı meraklı ve birçok asılsız ihbarlar yüzünden de mimli güzel ve yaramaz birisidir.

 

Tabi böyle köklü bir ailenin arkasını toplayacak bir yardımcıya ihtiyaçları da vardır ki o yardımcıda Hector “Jean Reno”’dur.

 

Dizinin konusu bir seri katil vardır ve öldürdüğü her kadının göğsünü üstüne kendi imzasını bırakmaktadır. Ve bir davet sonrası Marina bu katilin bir cinayetine tanık olur. Artık bu katili yakalamak ve adalete teslim etmek Marina için olmazsa olmazıdır ve bunda da en büyük yardımcısı tabi ki ailenin hizmetlisi Hector’dur.

 

8 bölümlük dizide yönetmenler muhteşem görsellikler içerisinde sizlere keyifli ve komik anlar yaşatırken dizi boyunca ara ara izleyicisini ters köşe yaparken finalde tam bir ters köşe yaşıyorsunuz.

 

Dizide Marina dedektiflerin Avrupa ve Amerika’da bir suçluyu bulmak için ne yöntemler kullandığını öğrenmek için kaçak olarak İspanya’ya dergiler getirttiği ve bunlardan öğrendiği yöntemlerle katilin izini sürerken ister istemez Marina’nın içine Mc Gayver kaçtığını düşünüyorsunuz.

 

Bana göre ailenizle keyifle, canlarınız sıkılmadan izleyeceğiniz bir dizi. Zaten neredeyse kadronun tamamı muhteşem bir oyunculuk performansı sergilemiş. Küçük rollerdeki karakterlerin bile özenle seçildiğini rahatça görebiliyorsunuz.

 

Keşke bizim Türk yapımcılarımız da bu tarz dizileri örnek alsa da böyle işler yapsa ve dünya televizyonlarında dizileri yayınlansa. Bizim yapımcılarımız televizyon patronlarının oyuncağı olmuş her bir bölümü neredeyse 2 saat 10 dakikalık dizi yapıyorlar. Gereksiz diyaloglar, bakışmalar, dar mekanlarda uzun süreler harcayarak o süreyi dolduracak diziler yapıyorlar.

 

Ne diyelim şu ana kadar alan memnun, satan memnun. Memnun olmayan bizim gibiler de dijital platformlarda kaliteli yapımları ağzımızın suyu akarak izlemeye devam ediyoruz.

 

Şimdi büyük bir merakla bu dizinin ikinci sezonunu bekliyoruz ve ikinci sezonda bizleri neler bekliyor bakalım…

Kamil Hızer / Magazinname.com

Bir yanıt yazın