TRT’den Beş Bin Yıllık Tarihin İzini Süren Belgesel: “Şanlı Geçmişten Geleceğe Eski Van

“Şanlı Geçmişten Geleceğe Eski Van”, yarın saat 14.00’te TRT Kurdi’de, saat 21.30’da TRT Avaz’da, saat 21.50’de ise TRT Belgesel’de ekranlara gelecek.

TRT’den Beş Bin Yıllık Tarihin İzini Süren Belgesel: “Şanlı Geçmişten Geleceğe Eski Van

TRT İç Yapımlar tarafından hazırlanan “Şanlı Geçmişten Geleceğe Eski Van” belgeseli, beş bin yıllık tarihin izini sürüyor. TRT ekranlarında izleyiciyle buluşacak olan belgesel, Eski Van Şehri’nin tarihini ilk defa bu kadar kapsamlı ve bir bütün olarak ele alacak. Van Kalesi’nin güneyinde birçok medeniyete ev sahipliği yapan “Eski Van Şehri”nin tarihini konu alan belgesel yarın saat 14.00’te TRT Kurdi’de, saat 21.30’da TRT Avaz’da, saat 21.50’de ise TRT Belgesel’de ekranlara gelecek.

 

“Eski Van Şehri”nin tarihsel hikayesi TRT’de ekranlara gelecek

Eski Van Şehri’nden göç ediş süreci ve geriye dönüşte karşılaşılan şehir, dönemin tanıklarının birinci dereceden yakınlarının ifadeleriyle belgeselde ele alınıyor. Tarihin en önemli tanıklarından biri olan şehrin tarihsel süreci akademisyenlerin anlatımlarıyla TRT ekranlarına taşınıyor. Bu şehrin yaşayan bir şehir olduğunu kanıtlayan belgeselde, tarihsel süreçler de göz önüne serilerek şehrin yeniden ayağa kaldırılmasının önemine işaret ediliyor. “Eski Van Şehrinin Canlandırılması Projesi”nin hayata geçirilmesiyle birlikte “Eski Van Şehri”, 100 yıl sonra yeniden canlandırılıyor.

 

Bir yanıt yazın