Trafik magandalarına verilen cezalar daha da artmalı!

Yeni trafik kanunda magandalara verilen cezaların daha da artması vatandaşların güvenliği için şarttır.

İstanbul’da Gürkan Köse adındaki bir vatandaşın trafik magandalığı kendisine çok pahallıya patladı. D-100 karayolunda önünde seyreden araçlara makas atan ve bu yetmezmiş gibi aracının camından kuru sıkı tabancasıyla havaya ateş etmişti. Tüm bu suçların karşılığında önce 1042 TL.para cezası kesildi.Ardından kabahatler kanununa göre “Trafiğin Güvenliğini Tehlikeye Sokmak” ve “Genel Güvenliği Tehlikeye Sokmak”suçlarından tutuklandı.

Bu trafik magandalarının ne ilk ne son vukuatı olacak. Yolda aşırı sürat yapıp, insanların hayatını tehlikeye atanlar para cezası ile kurtulmamalı. Özellikle yüksek promilli alkollü olarak araç kullananlara hem anında para cezası hem hapis cezası verilmeli.

Sen o alkollü kafa ile direksiyona geçip yola çıkıyorsan bunun adı taammüden adam öldürmektir. Bunun cezası hapis cezası olmalı. Öyle 2000 TL.ceza ile paçayı kurtarmamalı.Bir insan bir defa alkollü araba ile araç kullanır hadi bilemedin ikinci defa kullanır, ama bu sayı artıyorsa bu şahsın ehliyetine 1 yıl değil ömür boyu el konulmalı. Bu el bombasının pimini çekip fırlatmaktır.O fitili çekilen el bombasının patlamama ihtimali yok denecek kadar azdır, tıpkı birden fazla defa alkollü olarak yola çıkan bir şöför gibi. Birincisinde olmasa ikincisinde, ikincisinde olmasa üçüncüsünde o alkollü sürücünün kaza yapması muhtemeldir. Ve sadece kendisine değil çevresindeki insanlara da zarar verecektir.

Özellikle geceleri gençlerin özel egzoz sistemleri ile arabalarını adeta bağırtmalarına da devletimiz hem 2000 TL. Cezayı öngörmüş, hem aracın orijinal egzoz ile değişimine kadar trafikten men edilecek. Ama bu ceza sadece araçlar için değil aynı zamanda motorsikletler içinde geçerli olmalı.

Trafikte emniyet şeridini kullanan, usulsüz çakar lamba kullananlarda 2000 TL.para cezası ödeyecek.

Evet cezalar caydırıcı nitelikte mi diye sorarsanız bana göre hiç caydırıcı değil. Cezaların bazıları gerçekten çok hafif. Düşünün alkollü bir araç sürücüsü bir cana, bir aileye ölümcül sonuçlar doğuracak kazalar sonrası 10-15 yıl hapis cezası versen ne olur. Giden canlar gittikten sonra verilecek hapis cezası o canları geri getirir mi?

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın