Şüheda Karakuş kimdir?

Şüheda Karakuş kimdir?

Şüheda Karakuş 1989 yılında dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimin İstanbul’da tamamlayan Şüheda Karakuş 2008 yılında İstanbul Üniversitesi Felsefe bölümüne girdi. Burada eğitimine devam ederken aynı zamanda yan dal olarak Sanat Tarihi dersleri aldı.

 

Şüheda Karakuş üniversite eğitimine devam ederken yeteneği olan resim sanatına daha çok yönelerek özel kurslarda resim dersleri almaya başladı. İstanbul Üniversitesi’nde 2012 yılında mezun olan Şüheda Karakuş 2012-2018 yılları arasında eğitim sektöründe öğretmen, yönetici ve eğitim koçu olarak çalıştı.

 

2015 yılında Ahmet Öğreten’den sulu boya dersleri almaya başlayan Şüheda Karakuş 2016 yılında da . MEB Sanat Akademisinde eğitim aldı. Eğitim ve sanat alanında çalışmalarını bir süre birlikte yürütmeye devam etti. Bu yıllarda resim sanatında doğa üzerine çalışmalara ağırlık veren Şüheda Karakuş resim çalışmalarının yanı sıra sergi koordinatörlüğü yaptı ve karma sergilere katıldı. 2019-2020 yılları arasında Martı Sanat Galerisinde art director olarak çalıştı. 2021 yılından itibaren bağımsız olarak sanat koordinatörlüğü ve küratörlük yapmakta, sergilere basın bülteni ve sergi manifestoları yazmaktadır.

 

Resim sanatında sulu boya ve karışık teknik üzerine çalışmalarını devam ettirmektedir. Resim temasını son zamanlarda kadın figürü ve soyut çalışmalar üzerine sürdürmektedir.

 

 

Şüheda Karakuş’un Koordinatörlük ve küratörlük yaptığı bazı sergiler:

 

 

  • 2023 – Watercoloristanbul/Uluslararası Sulu Boya Sergisi – Bonds
  • 2022 – Yansımalar – Signature Art Gallery – Karma Sergi
  • 2022 – Rhizomatic Lullaby – Doart Galeri – Dilan Gitmez (Solo Sergi)
  • 2021 – Minyatür Sergisi – Gülhane Parkı / Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Müzesi
  • 2021 – 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Resim Sergisi – Martı Sanat Galerisi
  • 2020 – Sulu Boya Resim Sergisi – Martı Sanat Galeri – Grup Sergi
  • 2019 – Watercoloristanbul – Yunus Emre Kültür Merkezi

Bir yanıt yazın