Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Sosi Antikacıoğlu’nun “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri” adlı eseri raflardaki yerini aldı

Sosi Antikacıoğlu’nun, Zabel Yesayan’ın hayat hikâyesini konu edindiği “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri” kitabı, İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflardaki yerini aldı. “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri”; hayatını inandığı değerler uğruna savaşarak geçirmiş, bitmeyen bir sürgünün içine hapsolmuş ve tarihin tozlu sayfalarında yok edilmeye çalışılsa da küllerinden yeniden doğmuş yürekli bir kadının yaşam yolculuğunu anlatıyor.

Diş teli
28.07.2022
A+
A-

Akademisyen Sosi Antikacıoğlu’nun uzun ve kapsamlı araştırmalarının ardından ortaya çıkan “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri”, Osmanlı döneminin ilk sosyalist-feminist yazarlarından, Batı ve Ermeni edebiyatının önemli ismi Zabel Yesayan’ın şaşırtıcı öyküsünü okurlarıyla buluşturuyor. İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlanan “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri”, 1878 yılında İstanbul’da başlayıp, ölümüne dek mücadeleyle geçen bir yaşam serüvenini konu ediyor.

 

“Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri”, psikolojik açıdan yıpranmış bir anne ve evi geçindirmekte zorlanan bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen ve hastalıklarla boğuşan bir kadının; 10 yaşına gelene kadar okula gidemeyen, babası tarafından evde yetiştirilen, babasının özgür ve eşitlikçi fikirleri ile büyüyen Yesayan’ın hayatını okurlarına sunuyor. Kimliğinden ötürü ırkçılığa uğrayan, maddi durumu nedeniyle aşağılanan, kadın olduğu için kısıtlanan insanlar uğruna kavga eden Yesayan, aydın fikirlerini ve ideallerini yazdığı yazılarla dile getirirken; yazdıklarıyla her zaman egemenlerin hedefinde olan, ama asla vazgeçmeyen Yesayan’ın ömrü de sürgünde sona eriyor.

 

Eserlerine yıllar boyu ulaşılamayan, hatta adı bile yasaklanan fakat tüm karşı çabalara rağmen yeniden gün yüzüne çıkmayı başaran Zabel Yesayan’ın destansı yaşam mücadelesi, Sosi Antikacıoğlu tarafından kitaplaştırılırken, İnkılâp Kitabevi imzası taşıyan “Zabel Yesayan Yaşamı ve Eserleri” kitabı, ilham veren bir okuma vadediyor.

 

 

Kitap Hakkında

Sosi Antikacıoğlu’nun titiz bir araştırma sonucu kaleme aldığı Zabel Yesayan’ın (1878-1943?) sıra dışı yaşamını konu edinen ve tüm önemli eserlerinin incelemesini de içeren bu kitap, yazar hakkında yayımlanan ilk kapsamlı monografi olma özelliğini taşıyor.

 

Batı Ermeni edebiyatının önemli isimlerinden Yesayan hayatı boyunca sınıfsal ayrılıkları olmayan bir topluma özlem duymuş, büyük idealler peşinde, kalemini adaletsizliklere karşı bir silah gibi kullanmış, inandığı eşitlikçi ütopyaları ve bireysel özgürlükleri gerçekleştirmek için çoğu kez kendi güvenliğini hiçe saymıştır.

 

Yesayan, eserlerinde kurguladığı kadınların psikolojik durumlarını irdelerken kişisel özgürlükle geleneksel beklentiler arasındaki ikilemi dile getirmiş, toplumun her kesiminde eşitlik sağlanmadıkça kadın erkek eşitliğinin de mümkün olamayacağını özellikle vurgulamıştır.

 

Çağının ötesindeki fikirleriyle bir devrim yaratan bu olağanüstü kadının hayatı Antikacıoğlu’nun satırlarıyla bir destana dönüşüyor ve okurlarına mücadele içinde geçmiş onurlu bir hayatın portresini sunuyor.

 

Sosi Antikacıoğlu kimdir?

Sosi Antikacıoğlu, gazeteci-yazar bir babanın ve piyanist bir annenin kızı olarak İstanbul’da doğdu. Ermeni ilkokulundan sonra ortaokulu ve liseyi Amerikan Kız Koleji’nde (şimdiki Robert Lisesi) okudu. 1970’de Robert Kolej Yüksek Okulu (şimdiki Boğaziçi Üniversitesi) Mukayeseli Edebiyat bölümünden mezun oldu. Doktorasını Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili Edebiyatı Bölümü’nde tamamladı. Otuz yedi yıl Boğaziçi Üniversitesi’nde öğretim üyeliği yaptı, Batı Dilleri ve Edebiyatı bölümünde dersler verdi. 2010 yılına kadar araştırmalarını Batı Edebiyatı konusunda yaptı ve İngilizce olarak yayımladı, yazdığı şiir konulu kitap derslerde okutuldu. Daha sonra Ermeni edebiyatına yöneldi ve yazı dili olarak Türkçe’yi kullandı. Geçmişimden Sesler ve Renkler adı altında yazdığı yüz elli yıllık aile hikâyesi 2018’de okurlarla buluştu, tekrar baskısı yapıldı. 2021’de Ben O Çiçek Açmış Erik Ağacıyım ismiyle Zahrad şiirleri çevirileri yayımlandı. Şimdilerde üniversiteden emekli, araştırmacı-yazar olarak makaleler kaleme almakta ve kitap projeleri üzerine çalışmaktadır.

REKLAM ALANI
ETİKETLER: