Sigara, alkol yasak, ama geri kalan her şey serbest!

Devletin bazı yasaklarına akıl sır erdilemiyor

Ekran yasaklarından nefret ediyorum. Sigara sahnesinde sigara buzlanır, içki sahnesinde içki buzlanır ama silah sahnesinde silah buzlanmaz. Ne yapıyoruz çocuklarımızı koruyoruz, o yüzden silaha özenebilirler aman yeter ki sigara ve içkiye özenmesinler.

Şayet ekranda özendirecek bir şey varsa bu sadece silah ve kadına şiddettir. Sigarayı ailesinde içende var, sokağa çıktığında ağzında sigara yüzlerce insan da var. Ama silah ve kadına şiddet herkesin uluorta yaptığı bir şey değildir.

Hangi çağda yaşıyoruz anlamış değilim. Evet sigara ve alkol reklamına sınırlama getirirsin ama kalkıp filmlerde, dizilerde bu görüntüleri buzlamak neyin kafası. İlla bir şey yasaklamak istersen önce silahı, sonra da dizilerde kadına şiddeti sanki normal gibi gösteren dizi ve filmlere yasak getir.

Sigara içersin yavaş yavaş ölürsün, rakı içersin yavaş yavaş ölürsün ama su içersen de yavaş yavaş ölürsün. Ama silah o ömrü bir anda öldürür. Öldürdüğün sadece o insan değil sevdiklerini de öldürürsün o insanın.

Bazı şeyleri düzgün mü yapmak mı istiyorsun, o zaman oyuncak silahtan başla yasağa. Çocukluğunda hiç tanışmasın silahla. Kadına şiddete öyle cezalar ver ki, bir kadına el kaldırmak en korktuğu şey olsun. Sonra kalk sigaraya mı, alkole mi veya başka bir şeye mi yasak koyuyorsun ona kabulüm.

İsteyen ruhsat almak kaydı ile sigara ve içki satan işyeri açabilir. Ama komik olan kuru sıkı silah satan bir dükkan almak için ruhsata gerek yok. O dükkanlardan aldığın kuru sıkı tabancalarla, pompalı tüfeklerle küçük oynamalar yaparak gerçek silaha dönüştürebilirsin. Aç You Tube videolarını izle, sonra da kuru sıkı silahını gerçek silaha dönüştür. Bu kadar basit. Ama olsun sen sigara ve alkolü yasakla, ekranlardan buzla gerisi önemli değil.

Bu ülkenin ekonomisini ayakta tutan sigara ve alkol ürünlerinden elde edilen vergiler. Ne kadar ironik değil mi?. İş adamlarından vergi toplayamazsın, zaten küçük esnafın hali içler acısı, bir de bunun üstüne büyük şirketler masraf adı altında bir çok şeyi gösterip az vergi ödesin, ama senin içtiğin sigaranın dumanı bile daha tütmeden senden vergisini alsın sonra da sigaraya, alkole komik yasaklar getirsin.

Karısını, sevgilisini döven adamı da adli denetim ile serbest bırakırsın, sonra da o adam üç gün sonra alır eline silahı o kadını öldürür. O zaman tutuklarsın, ama olsun sigara ve alkol daha kötü. Pardon birde “alkol tüm kötülüklerin anasıdır” dersin çıkarsın işin içinden.

Kamil HIZER : Magazinname.com

Bir yanıt yazın