Robotlar Neden İnsan Olmak İstesin Ki: After Yang İnceleme (Spoiler Yok)

Magaziname.com yazarlarından Can Turbay bu hafta da "After Yang" adlı filmi sizler için kaleme aldı.

Robotlar Neden İnsan Olmak İstesin Ki: After Yang İnceleme (Spoiler Yok)

Magaziname.com yazarlarından Can Turbay bu hafta da “After Yang” adlı filmi sizler için kaleme aldı.

Bilim kurgu ve drama… İkisinin filmler için kuru fasulye pilavdan farkı yok, bunu biliyoruz. Çoğunlukla da bu filmlerde bilim kurgu ağır basar dram ise ikinci planda kalır, bunu da biliyoruz. Ama ama ama bu film öncelikle ikisini de çok güzel harmanlayıp aynı zamanda da dramını çok ince bir şekilde işleyerek bittikten sonra sizi bir güzel sarsıyor. İncelemeye geçmeden önce bunun bir vizyon önerisi olduğunu söyleyeyim, film şu an başka sinema gösterimleri kapsamında vizyonda!

Konusundan bahsetmek gerekirse küçük kızının, Yang adındaki android abisi bozulduğunda babamız Jake, başta çok razı olmasa da kızının ısrarıyla onu tamir ettirmek için bir yol arar. Bu sırada kendisi, önünden geçip gitmekte olan hayatı fark edip androidin hafızası sayesinde ailesine ve geçmiş yaşantısına üçüncü bir göz olarak tekrar bakar. Film yakın gelecekte geçiyor fakat sanki kapalı bir kutuda sunulmuş bize her şey. Yani dış dünyaya dair bize gösterilerin sayısı yok denecek kadar az. Bunun dışında hikayemiz aileye odaklansa da onların geçmişleri ve karakterleri hakkında nerdeyse hiç fikrimiz yok. Filmin sonunda bu durum değişmese bile zaten odaklanılan şey bu değil. Peki ne? Oraya geliyoruz.

”Peki ne” sorusuna cevabımızı verelim: film gözükenin aksine andoridlerin insanlar içindeki yaşamını hatta insan olma çabalarını veya insanlığa düşmanlıklarını anlatmıyor. Bunun yerine bu işin bilimsel tarafından çok felsefi tarafına eğiliyor hatta büsbütün sırtını dayıyor. Ölüm ile yaşam arasındaki o ince uzun çizgi, hayattaki amacımız veya amaç sanılan şeyler, insanı insan yapan olgular, dünyadaki benliğimizin gerçekliği ve de robotlar insan olmayı gerçekten istiyor mu gibi soru ve düşüncelere diyaloglar eşliğinde ışık tutuyor. Her birini soruyor sorgulatıyor ama cevap noktasında direkt kaçıyor o yüzden ”belki e nereye bağlanıyor hiç bir yere bağlanmadı bu, beğenmedim” diyebilirsiniz. Demeyin! sorulanları iyice bir düşünün bakalım. Bir de bakın bakalım bu dünyada insanca ve hakkıyla yaşayabilmek için insan olmaya gerek var mı?

Filmin en çok eleştiri alan yani çok ama çok durağan bir şekilde ilerlemesi idi. Evet, tempo yavaş olsa da hikayeyle ve izlediğimiz sahnelerle muhteşem bir uyumu var bu yavaş temponun. İlk defa yaptığınız bir meditasyon etkisi bırakacak bu hikaye işleyişi; her şeyi gösteren ama dikkati asla dağıtmayan geniş açı çekimleri, minimal seviyedeki sahne tasarımları ile birleşince çok farklı bir deneyim ortaya çıkıyor özellikle sinema adına da. Yani kesinlikle bu eleştirilere aldanmayın derim, filmin süresi zaten doksan dakika. Aman aman uzun değil.

 

Alexander Weinstein’ın “Yeni Dünyanın Çocukları” kitabından “Yang’a Elveda Derken” adlı kısa öyküsünden uyarlanan A24 yapımı “After Yang”ta; başta en son The Batman’de Penguen karakterini canlandırırken gördüğümüz Colin Farrell, olmak üzere tüm oyuncular iyi bir performans sergiliyor. Filmi muhakak izleyin, yorumlarınızı bekliyorum. Şimdilik, hoşça kalın!

Bir yanıt yazın