Öğrenciler bu yılda kiralık ev bulmakta zorluk yaşayacaklar!

Öğrenciler her yıl olduğu gibi bu yılda kiralık ev bulmakta zorlanacak. Bu konuda Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan görüşlerini açıkladı.

Öğrenciler bu yılda kiralık ev bulmakta zorluk yaşayacaklar!

Öğrenciye ev yok

Üniversitelerin, eylülden itibaren yüz yüze eğitim vermesi planlanıyor. O nedenle öğrenciler de ev veya yurt bulma arayışına girdi. Ancak artık kiralık ev bulmak çok zor. Kiralık ev bulanların ise önceki yıllara göre daha yüksek kiralar ödemeleri gerekiyor. Öyle ki bazı şehirlerde yüzde 36’ya varan oranlarda kiralar arttı.

Hareketlilik başladı

YKS sonuçlarının 4 Ağustos’ta açıklanmasıyla gayrimenkul piyasasında hareketlilik başladığını belirten Tüm Girişimci Emlak Müşavirleri Derneği (TÜGEM) Başkanı Hakan Akdoğan “2020 yılı ikinci çeyreği üniversite öğrencilerinin, korona nedeniyle evlerini boşalttıkları hatta bu evlere dönemedikleri bir yıl olmuştu. Gelecek aydan itibaren ise tekrar bir ev bulma telaşı başlayacak. Tercih sonuçlarını tahmin edenler ve yerleşmesini garanti gören kişiler son bir aydır ev arayışındalar. Gelecek ay bunun etkileri daha da artacak” dedi.

Yüzde 40 arttı

Son bir yılda kiraların ülke genelinde ortalama olarak yüzde 20 seviyesinde artış gösterdiğine dikkat çeken Hakan Akdoğan, özellikle büyükşehirlerde bu artışların yüzde 30 – 40 seviyesinde olduğunu belirtti.

Akdoğan, şehirlere göre artışlar hakkında şunları söyledi: “Şimdilik Kütahya, Edirne, Eskişehir gibi bazı sınırlı iller için kiraların pek artış göstermediğini söyleyebiliriz. Ama diğer şehirlerde kiralar öğrencileri yoracak seviyede. Son bir yılda İstanbul’da yüzde 36, Ankara’da yüzde 23, Çanakkale’de yüzde 20, Bursa’da yüzde 18, İzmir’de yüzde 22, Eskişehir’de yüzde 8 seviyesinde artış gösterdi. Örneğin İstanbul’da pandemiden önce 1000 TL kira veren bir öğrencinin eylülden sonra 1400-1500 TL vermesi gerekecek. Özellikle İstanbul’da Şişli, Beşiktaş, Kadıköy gibi ilçelerde bu artışlar daha fazla.”

Şehirlere göre kiralar

Öğrencilerin yoğun yaşadığı şehirlerde kiralar ortalama şu şekilde:

İstanbul: 1.500 TL – 4.000 TL

Ankara: 1.500 – 2.500 TL

İzmir: 1.200 – 2.500 TL

Eskişehir: 900 TL – 1.200 TL

Çanakkale: 700 TL – 1.300 TL

Konya: 1.000 TL  1.300 TL

Antalya: 1.200 TL  2.000 TL

Bir yanıt yazın