Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nden ‘In Transit Arada’ bir sergi deneyimi

Disiplinler arası üretim ve buluşma platformu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), “İyi Bak Dünyana” hareketi kapsamında öncülüğünü yaptığı Konuk Sanatçı Programı’nın bir ayağı olan 'IN TRANSIT ARADA' sergisini hayata geçiriyor.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi’nden ‘In Transit Arada’ bir sergi deneyimi

Disiplinlerarası üretim ve buluşma platformu Kale Tasarım ve Sanat Merkezi (KTSM), bir yandan sürdürülebilirliği odağına alan çalışmalara ev sahipliği yapmaya devam ederken diğer yandan da sürdürülebilirliğe farklı bir açıdan yaklaşmaya çalışıyor. KTSM, Ekim ayında ilk kez başlattığı Konuk Sanatçı Programı kapsamında hayata geçirdiği ‘IN TRANSIT ARADA’ sergisini 16 Aralık tarihi itibariyle sanat severlerle buluşturdu.

Fransız ve Hintli seramik sanatçıları Élodie Alexandre-Reyaz Badaruddin’in imza attığı ve kürasyonunu Sait Fehmi Ağduk’un yaptığı ‘IN TRANSIT ARADA’ sergisi, altmışa yakın eserden oluşuyor. Élodie Alexandre’ın sandalye, ateş ve kuş, Reyaz Badaruddin’in ise konteyner imgelerinden yola çıkarak hazırladığı eserler, #iyibakdünyana mottosuyla birebir örtüşüyor.

Küratör ve sanatçılar, sergi ziyaretçilerini ‘dünyamıza nasıl daha iyi ve doğru bakabileceğimizi’ bir arada sorgulamaya davet ediyor.

KTSM’nin #iyibakdünyana mottosunu merkeze alarak hazırlanan ve seramik eserlerden oluşan sergi 16 Aralık- 15 Ocak tarihleri arasında KTSM’de ziyaret edilebilecek.

KTSM’nin, İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteğini ikinci kez almaya hak kazanarak, “YENİŞİM: Yaratıcı Endüstrilerde İş Modeli Geliştirme Projesi” kapsamında hayata geçirdiği Konuk Sanatçı Programı’ndan dolayı gururlu olduklarını belirten Kale Grubu Kurumsal İletişim Müdürü Zeynep Özler; “Kale Grubu’nun köklerinden aldığımız ilhamla KTSM olarak özgün ve sıra dışı projelere ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Hayata geçirdiğimiz ‘IN TRANSIT ARADA’ sergisi de Türkiye’de seramik alanında bir ilk olan Konuk Sanatçı Programı’nın bir meyvesi. Bu sergi bize sıra dışı bir deneyim yaşatırken diğer yandan da dünyamıza ne kadar iyi ve doğru baktığımızı ve bakmamız gerektiğini bir kez daha sorgulatacak.” diye konuştu.

Serginin sanatçıları Élodie Alexandre-Reyaz Badaruddin ve küratörü Sait Fehmi Ağduk ise bu sergiyle gerçekçi bir umut beslediklerini dile getirerek; ‘‘IN TRANSIT ARADA’ hem durağanlık hem de ilerleme iradesi. Bu sergideki işlerle umut vermek istiyoruz, karamsarlığa saplanıp kalma lüksümüz yok. Ama aynı zamanda gerçekçiyiz, gezegenimizin tehlike altında olduğunu biliyoruz. Küresel sorunlarımızın ağırlığını omuzlarımızda hissediyor, bununla birlikte harekete geçmek istiyoruz. Bu durumu hep birlikte yeni bir ifade türeterek şöyle ifade ediyoruz: ‘IN TRANSIT ARADA’… ‘IN TRANSIT ARADA’ hâlâ hareket halindeyiz. Dünyamızı iyileştirmek için hâlâ fırsatımız var ama polyanacı değiliz ve sorumluluklarımızı üstlenmemiz gerektiğini biliyoruz. Umudumuz var. IN TRANSIT ARADA’nın anlamı da bu: Gerçekçi umut.’ diye konuştular.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi hakkında

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, disiplinler arası bir üretim ve buluşma platformu. Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları önceliklerinden sorumlu üretim ve tüketimi odağına alan KTSM, İyi Bak Dünyana hareketinin de öncüsü.

Sosyal fayda üreten fikirlerin savunuculuğunu yapan KTSM’nin her katı, farklı bir üretim ve öğrenme alanını içerecek şekilde tasarlandı. Tasarım ve sanat çalıştaylarının yanı sıra konuşma ve sunumların da düzenlendiği merkezde, seramik fırınının da bulunduğu seramik üretim alanı; giriş katında özgün, özgür ve öze değen üretimlerin paylaşılacağı bir sergi alanı; tasarım ve sanat ağırlıklı 1.500’den fazla kitaptan oluşan bir kütüphane ile herkesin kullanımına açık bir üç boyutlu yazıcıyla farklı üretim malzemelerinin bulunduğu bir atölye yer alıyor.

Sadece sanat ve tasarımda değil, yaşamın her alanında sürdürülebilirliğe inanan Kale Grubu, KTSM içerisinde özel bir mekâna da yer ayırdı: Roots Studio Cafe. Yerli üreticiyi destekleyen, sıfır atık’ felsefesiyle yola çıkılan kafede, yemek tasarımı konusunda zihin açıcı uzun masa sohbetler yapılıyor.

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi ayrıca Kale Grubu’nun kurucusu İbrahim Bodur’un anılarına, eşyalarına, deneyimlerine de ev sahipliği yapıyor.

KALE TASARIM VE SANAT MERKEZİ

Adres: Azapkapı Mahallesi, Hediye Sok. No:6, 34421 Beyoğlu/İstanbul

Web Sitesi: kaletasarimsanatmerkezi.org

Instagram & Twitter: ktsm_org

Kale Tasarım ve Sanat Merkezi, Pazartesi ve resmi tatil günleri dışında her gün 10.00 – 19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın