Jinekomasti Yaşam Kalitenizi Düşürmesin

Jinekomasti erkeklerde farklı nedenler sonucu gelişebilen iyi huylu meme büyümesidir. Yaklaşık her 3 erkekten birinin yaşadığı jinekomasti temelde bir hastalıktan öte kişinin yaşam kalitesini düşürebilen bir görünüş bozukluğu olarak tanımlanabilir.

Jinekomasti Yaşam Kalitenizi Düşürmesin

Jinekomasti genellikle ergenlik döneminde görülen bir sorun olmasına karşın yenidoğan ve yaşlılık dönemlerinde de ortaya çıkması söz konusu olabilir. Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti sorunu genellikle kendiliğinden geçebileceği gibi uzun süreli görülmesi halinde jinekomasti tedavisinden yararlanılması zorunlu olabilir. Liposuction jinekomasti tedavisinde sık uygulanan bir yöntemdir. Alanının uzman ve deneyimli ismi Op. Dr. Evren İşçi ile iletişime geçerek jinekomastiyi sizin için bir sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

Jinekomasti temelde bir sağlık sorunu olmamasına karşın erkeklerde görünümlerinden hoşnut olmamaya bağlı olarak öz güven eksikliğine, sosyal yaşamdan soyutlanmaya ve çeşitli psikolojik sorunlar yaşanmasına neden olabilir.

Erkeklerde meme büyümesi, erkek vücudunda doğal olarak bulunan testosteron ve östrojen hormonlarının düzensizliği ya da dengesizliğine bağlı olarak gelişebilir. Kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojen hormonunun erkek vücudunda artması meme büyümesine neden olabilir. Jinekomasti hormon dengesizliği dışında farklı nedenlerden de kaynaklanabilir.

Yenidoğan döneminde erkek bebeklerde görülen jinekomastinin nedeni genellikle hamilelik sürecinde anneden geçen östrojen hormonunun miktarındaki fazlalıktır. Bu durum doğumla birlikte memelerin normalden daha büyük olmasına neden olabilir. Geçici özellikteki bu tür jinekomasti vakalarında genellikle memelerin büyüklüğü doğumdan 2 ila 3 hafta sonra kendiliğinden normale döner.

Ergenlik döneminde ortaya çıkan jinekomasti genellikle östrojen hormonu seviyesinden kaynaklanır. Bu tür vakalarda meme büyümesinin 6 ay ila 2 yıllık bir süre boyunca gözlemlenmesi yaygın bir yaklaşımdır.

Yetişkinlerde yaş almaya bağlı olarak hormonal denge bozulabilir. Bu durumda 60 yaşından sonra jinekomasti vakalarında artış yaşanabilir.

Tüm bunlara ek olarak bazı prostat kanseri ilaçları, prostat tedavisi ilaçları, AIDS tedavisi ilaçları, anksiyete ilaçları ile antidepresanlar, steroidler ve androjenler, kalp ve kemoterapi ilaçlarıyla antibiyotiklerin kullanımı da meme büyümesine neden olabilir.

Diğer yandan alkol ve uyuşturucu madde kullanımı da vücutta hormon dengesinin bozulmasına ve jinekomasti sorununa neden olabilir. Vücutta bulunan bazı tümörler, siroz, hipertiroidzm, karaciğer yetersizliği ve böbrek yetersizliği gibi hastalıkların da jinekomastiye neden olması riski vardır.

Jinekomasti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastaya jinekomasti teşhisi koyulmasının ilk adımı fiziksel muayene yapılması ve doktorun elle teşhis koymasıdır. Jinekomasti sorunu yaşayan hastalarda fiziki muayene sırasında meme ucundan bir kitle ele gelir. İlk tanı koyulduktan sonra jinekomastinin tam olarak teşhis edilebilmesi için USG’den faydalanılır.

Jinekomastinin ortaya çıktığı döneme, altında yatan nedene ve türüne bağlı olarak bazı hastalarda kendiliğinden geçmesi beklenebilir. Eğer sorun 3 yıl içinde kendiliğinden düzelmezse sorunun altında yatan nedenin tespiti ve tedavisi gerçekleştirilir. Uygun tedavinin uygulanmasıyla birlikte jinekomasti sorunu giderilmesi söz konusudur. Jinekomasti tedavisinin birden fazla yöntemle yapılması mümkündür.

Başlangıç aşamasındaki jinekomasti hastalığının tedavisinde ilaç tedavisinden yararlanılabilir. Meme büyümesinin erken teşhisi halinde hormon dengesizliğini gideren ilaçların kullanılması etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Jinekomasti tedavisinde testosteron replasmanı olarak adlandırılan ilaçların kullanılması da mümkündür. Bu kapsamdaki ilaçların kullanılması genellikle ileri yaş grubundaki erkeklerde ortaya çıkan meme büyümesi sorununun giderilmesini sağlamakla birlikte düşük testosteron seviyesine sahip kişilerde de etkili bir tedavi yöntemi olabilir. Ağrılı ya da şiddetli jinekomasti vakalarının tedavisinde de SERM olarak anılan ilaç tedavisi uygulanarak meme dokusunun azaltılması etkisi sağlanabilir.

Jinekomasti sorununun kesin olarak çözümlenmesi için bazı vakalarda cerrahi müdahale kaçınılmazdır. Uygulanacak olan ameliyatın kapsamı hasta özelinde jinekomasti türüne göre değişiklik gösterebilir.

Jinekomastinin sert meme dokusundan kaynaklanması halinde açık ameliyat tercih edilebilir. Yalnızca yağ dokusunun jinekomastiye neden olduğu durumlarda liposuction tedavisi yeterli olabilir. Meme büyümesi hem sert meme dokusu hem yağlanma nedeniyle ortaya çıktığında ise açık ameliyat ve liposuction kombine edilebilir. Deri fazlalığından kaynaklanan jinekomasti sorunlarının çözümlenmesi için de cerrahi prosedür gündeme gelebilir.

Liposuction Bölgesel Şekillendirme Amacıyla da Uygulanabilir

Liposuction ideal kilosunda ya da ideal kilosuna yakın olmasına karşın vücudunun belirli bölgelerinde düzenli diyete ve spora dirençli, inatçı yağ birikintileri olan kişilere uygulanan bölgesel şekillendirme yöntemlerinin başında gelir.

Vücut konturunun düzetilmesinde önemli katkı sağlayan liposuction kesinlikle bir zayıflama yöntemi değildir. Hedef bölgedeki inatçı yağ birikintilerinin alınması yoluyla estetik açıdan daha iyi bir görünüm elde edilebilir.

Liposuction uygulama kararı yapılan değerlendirmelerden sonra hasta özelinde verilir. Liposuction uygulanacak olan hastanın vücudundaki hedef bölgede çatlak ve sarkma olmamalıdır. Aksi takdirde fazla yağların uzaklaştırılmasıyla birlikte bu durum belirginlik kazanarak estetik açıdan rahatsız edici bir görünüm ortaya çıkabilir. Birden fazla ya da çoklu gebelik durumlarında karın bölgesi elastikiyetinde sorun olabileceğinden liposuction ile etkili sonuçlar alınamaması riski vardır. Bu yüzden deri elastikiyeti riski azalmış olan ve ileri yaşlardaki kişilere liposuction uygulanması tercih edilmeyebilir.

 

Bir yanıt yazın