Japonya’nın geleneksel sahne sanatı “Kagura”ya Türkiye’den yoğun ilgi

Japonya Büyükelçiliği tarafından, Japonya Tanıtma Vakfı’nın bir projesi olarak 23 Şubat’ta açılan web sitesi, Türkiye’den yaklaşık 17.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

Japonya’nın geleneksel sahne sanatı “Kagura”ya Türkiye’den yoğun ilgi

Japonya’nın geleneksel sahne sanatı “Kagura”yı Türkiye’ye tanıtmak üzere açılan web sitesi yoğun ilgi gördü. Japonya Büyükelçiliği tarafından, Japonya Tanıtma Vakfı’nın bir projesi olarak 23 Şubat’ta açılan web sitesi, Türkiye’den yaklaşık 17.000 kişi tarafından ziyaret edildi.

www.japonyadankagura.com adresli web sitesini ziyaret eden kullanıcılar “Hiroshima Kagura”dan “Yamata-no-Orochi” ve “Momiji-gari” adlı 2 eser ile Kagura belgeselini Türkçe anlatımlı ve altyazılı olarak izleme şansı buldu.

Türkiye Kagurayı çok beğendi

Japonya Büyükelçisi’nin özel mesajının ve sanat yazılarının da yer aldığı web sitesindeki ankete katılan izleyiciler, performansı çok iyi bulduklarını ve bu etkinliğin Japonya ile ilgili anlayışlarını geliştirmeye yardımcı olduğunu kaydetti.

Türkiye’den ankete katılan birçok izleyici, performans hakkındaki görüşlerini web sitesinde yazılı olarak da paylaştı. İzleyiciler bu tür etkinliklerin daha sık yapılmasını istediklerini belirtti.

Bir izleyici, “Hayatımda ilk kez bir Kagura performansı izleme şansım oldu. Bu bir ilk olsa da anlatılan hikâye bana hiç yabancı gelmedi. “Yamata-no-Orochi” gibi doğa ve insanoğlunun mücadelesinin anlatıldığı bu destansı hikâye Japon kültürü ile kültürümüzün ortak noktalarını fark etmemi sağladı” dedi.

Eserleri izlemek için son 7 gün

Türkiye’den “Yamata-no-Orochi” ve “Momiji-gari” adlı 2 eser ile Kagura belgeselini izlemek isteyenlerin son 1 haftası var. Kagura’yı Türkiye’ye tanıtmak üzere 23 Şubat 2022’de açılan web sitesi, bir ay yayında kaldıktan sonra 23 Mart 2022 Çarşamba günü kapatılacak.

Kutsal ve eğlenceli bir sahne sanatı: Kagura

Kagura, doğanın nimetlerine duyulan minnettarlıktan ortaya çıkan bir tarım ritüeli ve kökeninin 1000 yıldan daha eski olduğuna inanılıyor. Sonbaharda hasat edilen mahsullerin tanrılara sunulması, festival şeklinde bir ritüelle tanrılara duyulan minnetin ifadesine “Kagura” denilmeye başlanmış. “Kagura” Japonya’nın her köşesinde geleneksel bir gösteri sanatı olarak geleceğe miras bırakılmış.

Japonya’nın her bölgesinde kagura farklılık göstermekte olup, dramanın eklenmesiyle sahnede icra edilmek üzere özgün bir şekilde gelişen türü, bu kez tanıtımı yapılan Hiroshima Kagura’dır; hem kutsal hem de eğlenceli bir sahne sanatı olarak Japonya dışından da ilgi görmektedir.

Özel Internet Sitesi: https://japonyadankagura.com

 

Yayın Süresi:

23 Şubat 2022, saat 10:00 – 23 Mart 2022, saat 23:59

 

Eser ve Yapım: Japonya Tanıtma Vakfı (Japan Foundation)

Plan Prodüksiyon: RCC Culture Center

Rol alanlar: Hiroshima Kagura Topluluğu, Miyanoki Kagura Topluluğu, Kinshou Kagura Topluluğu, Kuwata Tenshi Kagura Topluluğu

Desekleyenler: Hiroshima Büyük Kent Konseyi “Kagura” Kentleşme İstişare Kurulu, Japonya Büyükelçiliği

Bir yanıt yazın