Görkem Yeltan’ın “Karabiber, Nilü ve Çiçi” adlı kitabı raflardaki yerini aldı

Görkem Yeltan’ın kaleme aldığı “Karabiber, Nilü ve Çiçi”; Okuryazar Yayınevi etiketiyle raflarda yerini aldı.

Görkem Yeltan’ın “Karabiber, Nilü ve Çiçi” adlı kitabı raflardaki yerini aldı

Yer aldığı bir çok dizi, film ve tiyatro oyununun yanı sıra 2001 yılından beri yazarlığa başlayarak çocuk edebiyatına yönelik eserler üreten Görkem Yeltan’ın yeni kitabı ‘‘Karabiber, Nilü ve Çiçi” Okuryazar Yayınevi etiketiyle yayımlandı.  Kendini bulma hikayesine tanık olduğumuz ‘‘Karabiber, Nilü ve Çiçi” kitabı, sorunlarının evden kaçarak çözülebileceğini inanan arkadaşların yoldaki macerasını anlatıyor.

 

Görkem Yeltan, “Kaplumbağa ve kertenkeleler, baykuşlarla arkadaş olamaz!” diyenlere inat bu kitapta okurları hayal gücünün sınırlarında keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

 

Karabiber gürültücü kardeşlerinden şikayetçi, Nilü kuyruğunu çok seviyor, Çiçi ise Çiçek isminden mutsuz, aklına geldikçe sinirleniyor. Bu üç kafadarın kendilerine göre önemli bazı sorunları var. Yeltan, kitapta sorunların evden kaçarak çözebileceğini düşünen üç arkadaşın başlarına neler geleceğinin macerasını anlatıyor.

 

‘‘Karabiber, Nilü ve Çiçi, sadece bir kaplumbağa, kertenkele ve baykuşun başından geçen macerayı anlatmıyor; dostluğun, arkadaşlığın ne demek olduğunu da öğretiyor.

 

Karabiber, Nilü ve Çiçi

 

Kaplumbağa Karabiber, kertenkele Nilü ve baykuş Çiçi çok yakın arkadaşlar. Hem de “Kaplumbağa ve kertenkeleler, baykuşlarla arkadaş olamaz!” diyenlere inat!

Bu üç kafadarın kendilerine göre önemli bazı sorunları var. Karabiber gürültücü kardeşlerinden şikâyetçi, Nilü kuyruğunu çok seviyor, Çiçi ise Çiçek isminden mutsuz, aklına geldikçe sinirleniyor. Üç arkadaş yaşadıkları sorunların evden kaçarak çözülebileceğini düşünür… Ve tabii ki kaçtıklarında başlarına nelerin geleceğinden habersizdirler.

 

Kendini bulma hikâyesine tanık olduğumuz kitap, sadece bir kaplumbağa, kertenkele ve baykuşun başından geçen macerayı anlatmıyor; dostluğun, arkadaşlığın ne demek olduğunu da öğretiyor.

 

Görkem Yeltan kimdir?

 

1977 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdu. İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda eğitim aldı. 1993 yılında oyunculuğa Ali Poyrazoğlu Tiyatrosu’nda İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde okurken başladı. Görkem Yeltan çeşitli diziler, filmler ve oyunlarda rol aldı.

Oynadığı filmlerden Uzak İhtimal ve Eylül filmleriyle “En İyi Kadın Oyuncu ödülü”ne layık görüldü. İki gazetede çocuk edebiyatına ilişkin makaleleri yayımlanan yazarın basılmış on dokuz çocuk kitabı vardır. Yirminci kitabı Sarmaşık ve Kaktüs büyüklere yazılmış bir masaldır. Şarkı sözü yazarlığı yaptı.

Senaryo ekibinde yer aldığı Uzak İhtimal filmiyle “En İyi Senaryo” ve Rotterdam Film Festivali’nde “En İyi Film ödülü”nü aldı.

Yurt dışında ve ülkemizdeki uluslararası film festivallerinde jüri üyeliği yaptı. Yeltan’ın ilk kez yönetmenlik koltuğuna oturduğu Yemekteydik ve Karar Verdim filmi dünyadaki pek çok festivalde ülkemizi temsil etti. İkinci uzun metraj filmi Bağcık da festival yolculuğundan sonra vizyona girdi. Mehmet Güreli’nin Dört Köşeli Üçgen filminin senaristi ve yapımcılarından biridir. 2020 yılında İKSV Uluslararası Tiyatro Festivali’nde prömiyerini yapan Ben Anadolu oyununu sahneye koydu.

Bir yanıt yazın