Et yemeyin tavuk yiyin demek kolay

Et, tavuk ve balık yerine, tavuk, balık yemi yememizi tavsiye etmelerine az kaldı!

Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli bugünlerde en çok konuşulan et fiyatları ve et ithalatını çok kolay ve basit bir şekilde çözmüş. Bakanımız buyurmuş ki “Et yerine balık, tavuk, hindi, yesek bu iş çözülecek”.

Bakanımız herhangi bir yemeğe et veya kıyma koyulduğunda yemeğin lezzetinin artacağını biliyor olmalı diye düşünüyorum. Tabi bazı işler hakkında ahkam kesmek çok kolaydır. Malumunuz zaten bir çok milletvekilimiz ya işadamı, ya sanayici veya aileden zengin insanlardan oluşuyor. Hatta bu vekillerimizin devletimizden aldığı vekil maaşlarına bile ihtiyaçları dahi yoktur.

Hayatında zorluklarla karşılaşmamış birisinin, zorluklar içinde yaşam mücadelesi vermesini anlamasına zaten en ufak bir ihtimal dahi yoktur. İşin özü ” aç tokun halinden anlamaz” O yüzden bakanımızın açıklamasını bizlerin anlama şansı yok. Şimdi tavuk tüketimini arttırsak emin olun tavuk fiyatları tavan yapar, hatta devlet büyüklerimiz tavuk bile ithal edilmesi için kararnameler bile çıkarır. Balık konusu zaten malum, bazı dönemlerde balık fiyatları tavan yapıyor adeta el yakıyor.

Aslında yemek ve gıda sorununu çözmek çok basit. Bakın meclis lokantası var, çeşit çeşit yemekleri çok komik fiyatlarla vekillerine ve misafirlerine sunuyor. Mesela kavurmalı pide 8 Lira, lahmacun 3,5 Lira, mantar soslu biftek 12 lira. Meclis lokantası bu fiyatlarla zarar etmiyorsa o zaman devletimiz her semtte en az 5 tane meclis lokantası açsın.

Halkımız bu fiyatlarla doya doya ister et yesin, ister tavuk yesin, ister lahmacun yesin ister salatasını yesin. Vekiline bu fiyatlarla yemek verilmesini sağlayan devlet sanırım vatandaşına da bu fiyatlarla yemek yeme imkanı sağlamak zorundadır diye düşünüyorum.

Kimse evinde yemek yapma derdine düşmez, akşam iş çıkışı tüm aile bu tip lokantalarda buluşur yemeklerini yer ve evlerine dönerler. Hem mutlu mesut, hem etini, tatlısını, meyvesini yemiş olurlar.

Böyle bir şeyin olmasını beklemek tabi ki hayal.Ama “aç tavuk kendini buğday ambarında sanarmış” misali hayallerimizin ne ucu ne bucağı var.

Ama benim tek korkum ilerleyen yıllarda et yerine, tavuk, balık yiyin diyen yetkililer kalkıp bize et, tavuk, balık yerine tavuk ve balık yemi yememizi önerirlerse inanın hiç şaşırmam.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın