Muharrem İnce mi yoksa Gürsel Tekin mi?

CHP'de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday karmaşası devam ediyor...

CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sanırım gizli bir yarış var. Önce Mahmut Tanal Twitter’dan adaylığını açıkladı. Ardından Muharrem İnce alenen bu yarışta varım dedi. Ve bugün medyaya düşen haberlere göre Muharrem İnce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için Kılıçdaroğlu’ndan randevu talep etmiş.

Şimdi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Bir milletvekili adaylığını Twitter’dan duyuruyor, başka bir milletvekili ise İstanbul’u karış karış dolaşarak ben adayım diye haykırıyor. Sonra başka bir milletvekili ise genel başkanından randevu talep ediyor. Bu arada Muharrem İnce daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığı için ” Sandığımızı koyarız, kim çıkarsa adayımız oluruz. Ben bu görüşteyim başka bir yerde ne adayım, ne de başka bir şeyim” demişti.

Şimdi burada en ince nokta Muharrem İnce aday olacak mı? Veya başka bir deyişle daha önce Cumhurbaşkanlığına talip olduğu gibi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına talibim diyecek mi?

Bu arada basında başka isimlerde geçiyor ama o isimlerin hiç bir tanesinin adaylığı bile söz konusu değil, kaldı ki o isimlerden biri aday olursa zaten CHP bu seçimi daha en başından kaybetmiş olur.

Zaten Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra bir çok CHP’li dostum Muharrem İnce’ye tepkiliydi.Zaten bana göre İstanbul için aslında en uygun aday Gürsel Tekin. Bir çok yerde İstanbul için uzun zamandır hazırlıklar yaptığını söyledi. Halkın nabzını şu an çok iyi tutuyor.CHP’liler de bu isme sıcak bakıyor. Bir kaç yerde Gürsel Tekin’e sokaktaki vatandaş “Baba” diye hitap ediyor. O “Baba” kelimesi herkese kullanılan bir kelime değildir. Güven ve saygı duyulan insanlara o şekilde hitap edilir.

Muharrem İnce’nin daha önce dediği gibi “ön seçim gibi değil ama zemin yoklaması için 39 ilçeye sandık konulur öyle karar verilir” sözüne istinaden o sandıktan ne karar çıkar bilemem. Ama bana göre sandıktan çıkan karar sokaktaki halkın sesi olmayacaktır. Sokaktaki vatandaş yanında gördüğü, elini sıktığı, hal ve hatıranı seçer. Öyle seçimden seçime mahallesine gelen milletvekillerine, belediye başkanlarına itibar göstermez.

Yukarıda belirttiğim gibi CHP sağduyu ile hareket edip Gürsel Tekin ismi üzerinde odaklanırsa bu seçimde AKP’nin adayı kim olursa olsun başa baş yarışır ve belki de uzun bir süre sonra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını alır.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın