Elçin Matben kendi bilinmeyenlerini anlattı

Elçin Matben "Yak Ben"i single çalışması ile müzik dünyasını yakmaya başladı...

“Yak Beni” çalışması ile Pop dünyasına sağlam bir giriş yapan Elçin Matben kendi hakkında bilinmeyenleri Meteorolojinin Sesi radyosu yayın yönetmeni Emine Ertürk Karaaslan vasıtası ile magazinname.com okurlarına anlattı.

Müzik hayatınız ne zaman başladı?

Müzik hayatım, ilkokuldayken okul piyesleri ile başladı. Kendimi bildim bileli müziği sevdim. Evdekiler yani ailem iyi birer dinleyici oldukları için, evde her türden müzik çalardı. Bu yüzden, hep müzikle iç içe oldum. Ortaokul ve lise zamanlarımda okul koroları ile müzik çalışmalarım hız kazandı.

Kafanızdaki ya da hayalinizdeki müziği yapıyor musunuz?

Kesinlikle evet! Şu an söylediğim şarkıların hepsinin birer anlamı, yaşanmışlığı ve hikayesi var. Yani en önemlisi yılların birikimi ve çok emek var her birinde. En çok içime sinen, en yetenekli ve işinde profesyonel kısacası mükemmel müzisyenlerle de çalışmam cabası. Başta müzik direktörüm ve ilk solo albüm çalışmalarımı yürüten aranjör, söz yazarı ve besteci Şansal Engin olmak üzere, bu özel çalışmada emeği geçen herkese yürekten teşekkür ediyorum

Nota bilmek gereklilik midir?

Evet. Nota bilmek bir kazanımdır ve müzik dünyasında çok önemli rol oynar ama sahne bambaşka bir yer. Ben, müzik kariyerimi 18 yaşından beri “alaylı” tabiler edilen kulvarda sürdürüyorum. Ankara’da ve başka illerde birçok sahnede yer aldım. 22 yaşındayken TRT’nin düzenlediği Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye finallerinde solist olarak yarıştım. Ama bununla yetinmedim ve bir süre Ankara Devlet konservatuvarı Şan öğretmenlerinden biri olan Gülşen Kocaay’dan şan-ritim dersleri aldım. Gülşen hanımdan sonra bile hala şan-ritim derslerine “özel ders” şeklinde devam ediyorum.

Sanatçı olmasaydınız hangi mesleği seçerdiniz?

Sanatçı olmasaydım, kesin havalimanında çalışırdım. Zaten bu sektörde beş yıl kadar yer hostesi olarak görev yaptım. Havalimanlarının enerjisini, insanlarla iletişim halinde olmayı ve sanırım oradaki koşturmacayı çok seviyorum.

Birçok sanatçı kendi video kliplerinin senaryosunu yazıyor ya da yönetiyor. Böyle bir proje var mı?

Şu anda öyle bir video klip senaryosu yazmak ya da yönetmek gibi bir düşüncem yok. Ama eşim bu konuyla yakından ilgileniyor ve şimdiden benim iki video klipimin yönetmenliğini üstlendi.

Kimleri dinlersiniz? Müzik tercihleriniz var mı?

Kulağıma hoş gelen her tür müziği dinlemeye çalışıyorum. Özellikle şu aralar tüm dünyada liste başı şarkılarda imzası olan Dua Lipa’yı çok beğeniyorum. Onun haricinde, Justin Timberlake ve genel tarz olarak Latin müzikleri de hoşuma gidiyor: Örneğin Luis Fonsi’nin “Despacito”su gibi…

Müzikten arta kalan zamanlarda neler yapıyorsunuz?

Müzikten arta kalan zamanlarda daha çok ailemle zaman geçirmeyi tercih ediyorum. Son 10 aydır kızım Elvin’i büyütmekle uğraştığım için, zamanımın çoğunu onunla geçiriyorum diyebiliriz. Daha öncesinde de yoğun olarak spor ile uğraştım ve düzenli fitness yapıyordum. Şu anda ara vermiş durumdayım.

Sanat “Halk” için mi?

Sanat kesinlikle halk içindir! Bir kere, biz neden müzik yapıyoruz, şarkı söylüyoruz ya da klipler çekip yayınlıyoruz? Ya da bir ressam yaptığı resimlerini neden sergi açıp sergilemeyi istiyor? Bunların hepsi içimizdeki paylaşma, beğenilme ve takdir edilme arzusundan kaynaklı değil mi?… O yüzden bence sanat “Halk” içindir.

Eleştiri aldığınızda ne yaparsınız?

Bir kere, eleştiri her açıdan kişiyi besleyen ve yaptığı çalışmaların içerisinde kendisini tarafsız haliyle görmesini sağlayan en büyük unsur. Ama bunun dozu, kalitesi, ne şekilde söylendiği de ayrıca önemli benim için. Sınırlarını her zaman için bilen, yapıcı ve anlamlı her tür eleştiriye varım; ama, sadece konuşmuş olmak için yapılan ve düşünülmeden, irdelenmeden ortaya atılan her söze itibar edemem…

Şöhret sizi değiştirir mi?

İnanın bu soru çok dolambaçlı bir soru ama benim içi cevabı çok net. Şöhret sayesinde bugüne kadar hiçbir şekilde değişmedim ve bundan sonra da bunun tersi olacağını hiç düşünmüyorum.

En sevdiği renk : Yeşil ve tonları
En sevdiği yemek : Makarna
En sevdiği içecek : Süt
Tuttuğu takım : Galatasaray
En sevdiği yazar : Traci Hopp
En sevdiği televizyon kanalı : MTV, Animal Planet
En sevdiği müzik platformu : Youtube
En sevdiği spor : Yüzme, tenis
En hayran olduğu şarkıcı : Michael Jackson
En sevdiği yönü : Merhamet
En sevmediği yönü : Acelecilik
En çok görmek istediği yer : En yakın zamanda Fransa’nın güney sahillerini (Nice, St. Tropez, Cannes) gezmek istiyorum.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın