Ece Er yazdı; Atiye izlenmeye değer mi?

Netflix'te yayınlanan Atiye dizisi hakkında çok farklı görüş ayrılıkları var....

2019 Aralık ayında Beren Saat ve hayranları Netflix dizisi Atiye ile buluştu. Bu buluşma uzun yılların hasreti nedeni ile Beren Saat hayranlarını ekrana kilitledi. Bunun yanı sıra birkaç hoşnutsuz seyirci duymadım değil ama kendi izlenimlerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Atiye dizisi 2018 yılında Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan Dünyanın Uyanışı adlı romandan ekrana aktarıldı. Tabi roman ile ekran aynı etkiyi genelde yaratmaz. Çünkü roman sizin düş yönetiminiz film ise bir başkasının gözünden anlatımdır. Roman 27 Aralık 2018 yılında kitapçılarda yerini aldı. Bakın şu tesadüfe ki dizinin yayın tarifi 27 Aralık 2019… Oysa hayatta tesadüf diye bir şey yoktur. Şengül Boybaş pek çok eğitimin yanı sıra astroloji, şifa, ezoteri, okültizm ile ilgilenmiş. Dolayısı ile şuanda da psikoterapi tedavileri yaparak insanlara hizmet vermeye çalışıyor. Yani o bir şifacı! Romanın çıkışı ve dizinin yayın http://sekshatti.link tarihleri ile ilgili bir astrolojik çalışma vermiş olduğunu tahmin ediyorum. Çünkü dizide sık sık adı geçen sirius yıldızının tam http://sexhatlari.xyz karşısında vegada 26 Aralık günü bir güneş tutulması oldu.  Bu da ün, şöhret yıldızı ile şans, hak ediş yıldızlarının karşı karşıya gelmesiydi. Olumlu bir tutulmaydı ve hak edene hak ettiğini vermek üzere gelmişti. Cansu’nun ölüm tarihinde 16/6/2019 İkizler burcunda bir yeni ay vardı. Güneş, ay ve betelgeuse yıldızları kavuşuyor. 2020 yılında ikizler-Yay hattında 1,5 yıl sürecek bir tutulma etkisine giriyoruz. Betelgeus kadından gelen yardımı, Fatam’ın elini, bereketi simgeler. Sürekli eller ile olanları görmek (biraz fantezi ama gerekli) şifa enerjisi verenlerin sembolüdür. Fatma’nın Eli ile de iç içe geçmiş. Zaten Şengül Boybaş ellerini kullanıp, insanlara dokunan biri, öyleyse neden olmasın. Bu astrolojik, ezoterik, spiritüel, şifa, okült bilimler ile uğraşan ve bu bilgiye sahip birinin hayatı yönetmek için bu yöntemlere başvurması çok doğal ve yerinde olduğu düşüncesi içindeyim. Hak edişlerine kavuşması dileği ile…

Atiye dizisi 2019 Mart ayında projelendirilmeye başladı. 2019 Temmuz ayında da 1.ve 2.sezon olmak üzere çekimler yapıldı. Temmuz ayı çok özel bir aydır ve bu ayı Sirius taçlandırır. Bu da tesadüf mü? Dizide söylediği gibi “tesadüf (raslantı) yoktur tevafuk ( birbirine denk gelmek) vardır”. Tasavvufi söylem benim de hayat görüşüm o yüzden onayladığım bir duruş. Yapımcı Alex Sutherland, yönetmenler Ozan Açıktan, Gönene Uyanık. Başrollerini Beren Saat, Mehmet Günsür, Metin Akdülger,Melisa Şenolsun gibi ünlü isimler paylaşıyor. Başroller ile ilgili bazı düşüncelerim var. Beren Saat biraz da olsa Bihter kokan bir Atiye ile bizi karşıladı.  Başrollere başka isimler yakışır mıydı? Evet, yakışırdı… ama “reytingimiz çok önemli ve biz bunun ile hayatta kalıyoruz” kaygısını da doğal karşılıyorum. Metin Akdülger ve Melisa Şenolsun çok iyi performans gösterdiler.

Senaryoda yaşlar ve tarihler ile ilgili sorun hemen fark ediliyor. Kitabı daha okumadığım için kitaba bu konuda sadık mı kalınmış bilmiyorum.  Mehmet Günsür gerçek yaşı dolayısı ile rol için uygunken canlandırdığı karakter daha 30 yaşında ve doçent olmak için çok genç. Belki kitap böyle yazılmıştır ama her türlü senaryoda bu düzeltilebilirdi. Eğer senaristler bu yaşı uygun buldularsa keşke kaç yaşında doçent olabilineceğini bir araştırsalardı. Tabi özel okuldan alınmış bir diplomaysa o konuda bir şey söylemek istemiyorum. Bu konu beni çok rahatsız etti çünkü arkeolojik kazılarda kazı başkanı olmak için en az doçent olmanız lazım. Keşke dedirtti bana…Dizinin diyaloglarında bazı kopukluklar vardı. Seyirci bazı yerleri varsayımlar ile kendi dolduruyordu. Bunların en barizi defterin otoparkta çalındığı sahnedir. “Sana bir konum göndereceğim hemen oraya gel!” diyen kahramanımız daha konuşmayı bitirmeden, konum gönderemeden başına bir darbe alıyor. Ama Atiye, Erhan’ı eli ile koymuş gibi buluyor. Yani bazı durumlarda araları ben doldurdum.

Mekanlar oldukça iyi seçilmiş. Semboller yerinde kullanılmış.  Makyaj, saç, kostüm tasarımları çok yerinde. Bilhassa saç ve makyajın doğallığı benim çok hoşuma gitti. Sonunu bir çırpıda getirdiğim dizilerden biri oldu. Netflix 30 Aralık günü en çok reyting alanlar listesine 1.sırada Atiye dizisini oturtmuş. Bu reyting beklenen reytinge göre verilmiştir. Hiçbir yapım 3 günde bu kadar izleyene kavuşamaz. Çünkü dizinin reytingte geçtiği diziler 2019 yılının tamamında izlendi. Umarım reytingler Netflix için beklenen gibi olur.

Diziden umduğunu bulamayanlar için sembolleri okumak gerektiğini söyleyeceğim. Yüzeyde görünenin tam tersine okültizm, astrolojik sembolleri ile hikaye birbirine çok iyi geçmiş. Semboller hakkında bir başka yazı yazdım ve sizler ile paylaşacağım. Umarım bu bilgi doğrultusunda izlediğinizde diziyi daha derinlemesine hissedeceksiniz. Sezon finali beklediğim çılgınlıktaydı. Belki bazılarına zaman makinesi olsa ve geçmişi düzelttiğimizde nelerin değişeceğinin kopyasını vermiştir. Zaman aslında düşündüğümüzden daha uzun… Salt eğlenerek hayatı geçirene ise hayat çok kolay… Meditasyon ile uğraşanların dinginlik için çalışmalarında zaman algıları da gelişir. Zamanın değerini bilmek lazım, yaptığımız hataları af edip, ders çıkartmak gerekiyor. Yoksa geri dönüp düzeltirsek istediğimiz, sevdiğimiz hiçbir şeyin hayatınızda olmayışını hüzün ile karşılarız. Bakalım Atiye’nin hayatında neler değişecek? Doğrusu 2.sezonu sabırsızlık ile bekliyorum. Seyredilmesi gereken bir dizi olarak da öneriyorum. Atiye dizisi seyredilmeye değer bir dizi! Emeği geçenlerin ellerine, yüreklerine sağlık… Yolun açık olsun Atiye!

Hayatta yolunuzun hep açık olması dileği ile…

Bir yanıt yazın