Cumhuriyet aşıkları CRR’deki Cumhuriyet Bayramı özel konserine yoğun ilgi gösterdi

Cumhuriyet Bayramı özel konseri CRR'de pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirilirken sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet aşıkları CRR’deki Cumhuriyet Bayramı özel konserine yoğun ilgi gösterdi

Cemal Reşit Rey (CRR) konser salonunda 29 Ekim Perşembe günü akşamı saat 18:00 ve 20:00’de pandemi koşullarına uygun olarak gerçekleştirilen Cumhuriyet Bayramı özel konserine sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Cumhuriyet Bayramına özel düzenlenen konserde şef Orhun Orhan yönetimindeki Gedik Filarmoni Orkestrası eşliğinde Mahir Cetiz ve Cem Oslu yeni bestelerinin dünya prömiyerleri ile Cumhuriyet’in ilk dönem bestecilerinden, ulusak müzik akımının önemli temsilcilerinden Ulvi Cemal Erkin’in “Sinfonietta” adlı yaylı orkestra eserini ilk kez bu gecede seslendirdiler.

Cumhuriyet Bayramına özel olarak düzenlenen konserde ayrıca geçmişten günümüze müzik köprüsü kurulurken konserde  “Anadolu Nefesli Beşlisi” de solist olarak sahne aldı ve müzikseverlerden büyük ilgi gördü.

Genç ve başarılı bestecilerimizden Mahir Cetiz dünya prömiyeri yapılacak olan yaylı çalgılar için yazılmış “Aydınlığın Çağrısı” adlı eserini “Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunun 97’nci yıl dönümünden 1923’teki kuruluş zamanına uzanmaya çalışıyorum” diyerek tanımladı.

Konserde Cem Oslu ise dünya prömiyeri yapılacak olan üflemeli beşli, yaylı çalgılar orkestrası ve vurmalı çalgılar için yazdığı “Yolculuk” adlı eserini müzikseverlerle buluşturdu.

Bir yanıt yazın