Yaşam alanlarında akustik konforun önemi

Qubi; yaşam alanlarında akustik konfor sağlamak için uzman kadrosu ve profesyonel yaklaşımı ile yapı özelinde en uygun çözümleri sunuyor.

Yaşam alanlarında akustik konforun önemi

Günümüzde artan nüfus oranı şehirleri kalabalıklaştırırken buna bağlı olarak, yaşam alanlarını daha da bütünleştirmektedir. Evde yalnız yaşanıyor olsa dahi komşu gürültüsüne maruz kalındığında bu durum yaşam kalitesini düşürmektedir. Yapılan araştırmalar, taşıt trafiğinin yanı sıra komşulardan kaynaklanan sesin en önemli gürültü kaynaklarından biri olduğunu göstermektedir. İnsanın fizyolojik olarak problem yaşayacağı sınır 90 desibel olarak ifade edilir. Eğer bu limiti aşacak bir durum var ise önlemlerin de alınması gereklidir. Bunların dışında, yaşam alanlarında istenmeyen seslerin hayat kalitesini oldukça düşürdüğüne dair birçok ifade bulunur. Kaliteli ve prestijli projelerde bile komşu gürültüsüyle, ses geçişleriyle rahatsızlıklar oluşabilmektedir ve bu nedenle çok fazla şikayetin olduğu belirtilebilir. Bahsedilen şikayetler ancak ses yalıtımıyla çözülebilir.

Doğru Ses Yalıtımı Şart

Gürültü problemleri sadece modern çağ ya da yeni teknolojiyle ortaya çıkan bir sorun değildir. Geçmişten, bugüne kadar çeşitli çözümler üretilmeye çalışılmıştır. Son teknoloji ile kullanılan malzeme, detay ve teknikler oldukça gelişmiştir. Ancak her ne kadar ileri bir teknolojiden bahsediyor olsak dahi kaliteli projelerde bile hala gürültü kirliliği sorunu ile karşılaşılmaktadır. Bu durum geliştirilen ürünlerin sorunu çözmediğini göstermemektedir. Aksine yapıların, proje sürecinde akustik planlamalarının doğru yapılmadığını göstermektedir.

Mekana Özgün Çözümler

Çevrede sesin nasıl yansıdığı, dağıldığı ve emildiği akustik konfor açısından önemlidir. Bu durum sadece konser ve tiyatro salonlarında değil ev, iş, okul, hastane gibi birçok farklı alanda dikkate alınarak çözülmelidir. Doğru planlamanın yapılmaması insan hayatını doğrudan olumsuz etkileyecektir. Bu deneyimler baz alındığında, akustik konforu güvence altına almanın önemi ortaya çıkmaktadır. İç mekanın ses denetiminin yapılabilmesi için darbe ve hava doğuşlu ses arasında ayrım yapılmalıdır. Eğer gürültü denetiminin sağlanması isteniyor ise yapının tüm ses iletim yollarında akustik hesaplar yapılıp gerekli önlem ve planlamalar neticesinde uygulama yapılmalıdır.

Akustik konfor, olumlu ve olumsuz birçok sonuca neden olarak hayatın her alanında etkisini göstermektedir. İnsan sağlığını, konforunu korumak için, bu durumun bilincinde olmak ve önlemler almak gerekir. Qubi; yaşam alanlarında akustik konfor sağlamak için uzman kadrosu ve profesyonel yaklaşımı ile yapı özelinde en uygun çözümleri sunmaktadır. Detaylı bilgi almak ve çalışmaları incelemek için qubi.com.tr’yi ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın