Ünlü saç tasarımcısı Samet Zili, evde saçlarını boyayan hanımlara önemli uyarılarda bulundu!

Ünlü Kuaför Hairbysam’ın kurucusu saç tasarımcı Samet Zili, “Evde saç boyama sonrasında alerji oluşma riski yüksektir” dedi.

Ünlü saç tasarımcısı Samet Zili, evde saçlarını boyayan hanımlara önemli uyarılarda bulundu!

Londra’da yaşayan ve kurucusu olduğu Hairbysam’de saç tasarım hizmeti veren Samet Zili boyama işleminde alerji gibi istenmeyen durumlarla karşılaşmamaları için uyarılarda bulunarak, “Saçlarında beyaz görmek çoğu kadının istemediği bir durumdur. Kadınlar, beyaz saç gördüğünde veya kendileri saç renklerinde değişim yapmak istediklerinde ilk olarak saç boyatmak için kuaföre gitmeyi tercih etmelidir. Örneğin, İngiltere’de saç boyatmak istiyorsanız, ilk olarak saç derileriniz için alerji testi yaptırmanız gerekir. Bu test olmadan saç boyatma işlemi yapanlara ağır cezalar verilmektedir” ifadelerini kullandı.

Türk saç tasarımcı Samet Zili kullanılan saç boyaları ve boyama işlemiyle ilgili detayları ise şöyle aktardı:

“Saç boyamada kullanılan boyaların içerisindeki maddeler, ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Kullanılan saç boyalarının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış ve kaliteli ürünler olmasına dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle, çok erken yaşlarda başlayan veya bir ayda birkaç defa yapılan saç boyama işlemleri, deri dâhil bütün vücutta alerjik durumların görülme ihtimalini artırıyor. Kalitesiz ürün satın alınarak evde yapılan saç boyama işlemlerinde de bu gibi sağlık sorunları ile karşılaşılması ihtimali yüksektir. Saç rengini sarıya boyatmak isteyen kadınlar açıcı uyguluyor ama bu durum deriye zarar verebiliyor. Ayrıca saçın canlılığı, parlaklığı azalıyor ve saçta ve ciltte yıpranma süreci başlıyor”

“Önce sağlık sonra güzellik” diyen ünlü kuaför Samet Zili, kendisi ile görüşmek isteyen meslektaşlarına Londra’da online eğitimle saçın yapısı hakkında bilgiler veriyor ve 18 senelik tecrübelerini de onlarla paylaşıyor.

Alerjiye sebep olan PDP maddesi

Samet Zili ayrıca, “Saç boyalarında alerjiye sebep olabilen etken madde PDP (Parafenilendiamin), aynı zamanda geçici yapılan dövmelerde de mevcuttur. Bazı hassas cilde sahip olan kişilerde PDP maddesi, cilt ile ikinci kez temas ettiğinde alerji de başlamış olur. O bölgede kızarıklık, sulanma ve kaşıntı görülebilir. Daha sonra bu bölgelerin enfeksiyon kapma riski de çok yüksektir. Bu yüzden kadınlar profesyonel kuaförler ile çalışmalıdır” diyerek konunun ciddiyetine de dikkat çekti.

Saç boyası çeşitlerinin hepsi alerji yapar mı?

Saç boyalarındaki fiyat farklılığının, saç boyası seçimindeki karar sürecini etkilediğini belirten Samet Zili, “Bu durum, kişiden kişiye göre değişiyor. Ancak cilt sağlığı ve alerji açısından en riskli olan iki çeşit boya vardır. Bunlar organik ve kalıcı saç boyalarıdır. Organik boyalar genellikle hamilelik dönemlerinde kadınların en çok tercih ettiği boya çeşitlerindendir. Bu boyalar, toz veya sıvı halde kullanılabiliyor. Saçta kalma süresi daha uzun olduğu için yan etkileri ve alerjiye maruz kalma ihtimali de daha yüksektir. Kadınların öncelikli olarak kendi doğal saç renklerini kullanmalarını tavsiye ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın