Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Uğur Tergek kimdir?

Uğur Tergek’in Sessiz Yokuş adlı kitabı raflardaki yerini aldı…

Basın Danışmanlığı
09.06.2020
A+
A-

Toplumbilimci yazar ve şair Uğur Tergek, 1990 yılında anne ve babasının yedinci çocuğu olarak Batman’da dünyaya gelmiştir. Tüpraş rafinerilerinde bir çalışan olan babası ismini vermiştir. Bu süre içinde ağır solunum problemleri yaşamıştır daha sonra bunu atlatıp 1996 yılında ilk okula başlamış, liseye kadar birkaç defa okul değiştirmiştir. Yazar, bu değişimlerin hayatını olumlu ve olumsuz etkilediğini ifade etmiştir. Böylece ilk, orta ve lise eğitimini doğduğu şehir olan Batman’da tamamlarken lise yıllarında yazarlığa merak duymaya başlayarak deneme yazılarına başlamıştır.

Lise eğitimini tamamladıktan bir süre sonra 2011 yılında kamu görevlisi olarak çalışmaya başlayan Tergek, 2017 yılında şairlik yönü daha ağır bastığı için şiir yazmaya başlamıştır. Memurluk yaparken sosyoloji lisans bölümüne başlamış ve eğitim aldığı üniversiteden onur öğrencisi olarak 2019 yılında mezun olan Uğur Tergek, en büyük pişmanlığının, sosyal ve edebi olarak koşullarını sınırlandırdığı yönünde ifade etmiştir.

Şiirin kendisi için ifade dilinde daha samimi ve gerçekçi olduğunu düşünen Uğur Tergek, 2020 yılında kendisine ait üç desteye yakın şiirini kitaplaştırma kararı alarak ilk kitabını “Sessiz Yokuş” adıyla çıkarmıştır. Eseri daha çok lirik şiir kapsamındadır.

Sakin ve özverili bir karaktere sahip yazar, ayrıca tasarıma ilgi duyar. Sosyolog olması nedeniyle toplum ve toplumsal sorunları bilimsel bakış açısıyla inceler.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

REKLAM ALANI