Sıfır Bir vizyon için gün sayıyor

“ Herkes sussa biz susmak! ”

Ülkemizde yaşanan değişimin kent hayatında kendini farklı boyutlarıyla ortaya koyduğu bir süreci yaşıyoruz. Sanatın farklı dallarından bu değişimin izini sürmek mümkün. Hem toplum yaşamında hem de bireylerin yaşamında kendisini gösteren bu yeni durumun anlaşılması adına sinemaya çok büyük sorumluluk düşmektedir. Zira bizim sinema geleneğimizin güçlü bir toplumsal arka planı, gerçekçi bir zemini ve güçlü bir analiz imkanı bulunmaktadır.

Günümüzde yaşanan toplumsal çözümlemelerin bireylerin kendi düzenini koruma çabasını beraberinde ürettiğini yaşam elbette ki sinemanın asli konusu olmuştur, olmak durumunda kalmıştır. Farklı kesimlerin konuşma zemini olan sinema bugün Adana özelinde başlayan ve herkesin sustuğu bir anda konuşmanın zorunluluğuna işaret eden bir sorumluluğu yerine getirmektedir.

SIFIR B1R

Adana Hürriyet mahallesinde bir grup genç içinde bulundukları koşulları, durumları ve süreçleri ve de bunun sonucunda kurmak durumunda kaldıkları düzenleri daha önce bir dizi projesinde halkla paylaşmış ve geniş kesimlerin beğenisini kazanmışlardı. 2016 yılında kendi imkanlarıyla bağımsız olarak yayın hayatına geçen “ Sıfırbir / Bir zamanlar Adana’da” dizisi samimiyeti, gerçekçiliği, cesareti fenomen oldu ve hatırı sayılır bir izleyici kitlesine ulaştı. Blutv çatısı altına 6 sezon devam eden dizi bu başarıyı ocak ayında yayınlanacak olan sinema filmi ile taçlandırmayı hedeflemektedir.

Filmin yönetmenliğini Kadri Beran Taşkın yapmakta olup, başrollerinde Savaş Satış, Onur Akbay, Cengiz Yurdutek, Hakan Aydın, Salih İnci, Burak Akyüz ve Mehmet Elmas yer almaktadır.

 

FİLMİN KONUSU

Yapımcılığını dizide olduğu gibi kendilerinin üstlendikleri filmde, Adanalı çete lideri Savaş, yanında yakın dostları Cihat ve Azad’la, yaşadığı gayrimeşru hayatı geride bırakıp yeni kimlikleriyle İzmir’e yerleşmiş ve bir oto yıkamacı açmışlardır. Adana’da işlerin ve mahallenin başında bıraktıkları Cengolar, hatırı sayılır ağabeyler olma yolunda ilerlemektedirler. Savaşlar gayrimeşru hayata geri dönmemeye ve ellerine silah almadan yaşamaya kararlıdırlar. Ta ki küçük kız çocuğu, Melek, bir otel odasında annesini organları alınmış, ölmek üzere iken bulup, bunu yapan kötü adamlar tarafından taciz girişimine uğrayıp, peşindeki adamlardan kaçıp oto yıkamaya, Savaş ve dostlarının yanına sığınana dek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir