Scout şefi transfer etmekle bu işler olmaz

Fenerbahçe Altınordu'nun scout şefini transfer etti...

TRT Spor’da yayınlanan bir haberde Fenerbahçe’nin yaklaşık 6 yıldır Altınordu kulübünde Scout şefliği yapan Serhat Pekmezci ile anlaştığını duyurdu.

Peki bu Scout ekibi ne iş yapar diye sorarsanız, bu ekibin görevi bir çok ulusal ve yerel ligi takip ederek gelecek vaadeden futbolcuları tespit edip onların çalıştıkları spor kulüplerine transferlerini sağlar.

Yani sözün kısası Serhat Pekmezci Fenerbahçe için ileriye dönük isimleri yönetecek ekibin başına geçecek ve Fenerbahçe için transfer edilmesi uygun isimleri yönetim ve hocaya bildirecek. Kulüp yönetimi ve hoca bu isimleri onaylarsa transfer gerçekleşecek.

Şimdi gelelim işin püf noktasına. Fenerbahçe bu sezona başlarken Altınordu’dan Barış Alıcı ve Berke Özer’i, NEC Nijmegen’den Ferdi Kadıoğlu gibi genç isimleri kadrosuna kattı.

Barış Alıcı sezonun ilk maçında çok iyi bir performans sergiledi. Hatta sosyal medyayı dahi salladı. Sonra bir iki maç daha oynadı ve bu oynadığı maçlarda vasat değildi. Ama kendisi ile aynı bölgede oynayan ve transfer edilen Ayew ile forma rekabetinde şahsi kanaatime göre Comolli’nin transferi olduğu için hoca tarafından forma devamlı Ayew’e verildi.

Berke Özer için zaten fazla bir şey yazmaya gerek yok. Transfer döneminde adı Avrupa’nın bir çok büyük kulübü ile anılırken Fenerbahçe’ye transfer oldu. Sezon başladı ve bu haftaya kadar hiç forma şansı bulmadı. Ama en son 19 yaş altı milli maçta İngiltere karşısındaki performansı ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazandı. Ama sonuç amiyane tabirler “sıfıra sıfır elde var sıfır”‘dan öte değil.

Son yıllarda Fenerbahçe’nin en büyük eksiği on numara pozisyonu. Alex De Souza’dan sonra bu mevkiye hiç adam bulamadılar. NEC Nijmegen’den transfer edilen Ferdi Kadıoğlu mevki olarak on numara mevkisi ile kanatlarda oynayan bir futbolcu. Açın youtube’u izleyin oynadığı maçlardaki performansını ve gollerini. Adeta parmak ısırtacak görüntüler izleyeceksiniz.Bugüne kadar hiç forma şansı bulmadı. Bu konuda yönetim ve hocaların açıklaması gelecek yıla yatırım amaçlı transfer edildiği.

Devre arası geliyor ve puan durumunda kötü olan Fenerbahçe yine transferler yapacak ve bu genç çocukların önü yine kapanacak. Çünkü yönetim, hoca, ve Comolli kendi transfer ettikleri isimlerin forma giymesini isteyeceği için bu gençler yedek kulübesinde çürümeye devam edilecek.Belki ara ara Türkiye kupasında bu futbolcular forma şansı bulacak. Hepsi bu kadar, sonra lig maçında yine ya yedek soyunacaklar veya kadroda dahi olmayacaklar.

Yıllardır alt yapısından doğru dürüst futbolcu çıkaramayan, büyük umutlarla transfer edilen gençleri öğütme fabrikası olan Fenerbahçe’de göreve başlayacak olan Serhat Pekmezci’de boşu boşuna genç yetenekleri bulup keşfetmek için uğraşacak.

Bizde bu yabancı hayranlığı bitmediği sürece bizim futbolumuz bir tık ileri asla gitmeyecek.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın