Ragıp Narin “Menekşem” adlı şarkısını müzikseverle buluşturdu

Türk Pop Müziği’nin genç ve başarılı seslerinden biri olan Ragıb Narin, beşinci teklisi “Menekşem”i Kasım ayında tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşturdu.

Ragıp Narin “Menekşem” adlı şarkısını müzikseverle buluşturdu

Sosyal medya platformlarda seslendirmiş olduğu sözü ve müziği kendisine ait olan şarkılarla kısa zamanda Türk Pop Müziği’ genç ve çok başarılı seslerinden biri olan Ragıb Narin, beşinci teklisi “Menekşem”i Kasım ayından itibaren tüm dijital platformlarda sevenleriyle buluştu.

24 yaşında toplam 100’ bestesiyle, dünyanın Kovid-19’dan dolayı herkes evlere kapandığı karantina döneminde, “kendi yaşanmışlıklarımdan yola çıkarak yazdım”  “Menekşem”’i uzun ve titiz bir hazırlık sürecinden sonra yayınlayan Ragıb Narin, 2019 yılından beri dinleyiciyle paylaşmış olduğu “Sevda Çiçeği”, “Gecekondu”, “Mavi”, “Gel Diyemem” şarkılarıyla Spotify ve dijital platformlarda yüzbinlerce defa dinlenerek büyük beğeni topladı.

Ragıp Narin’in  futbolculuktan müziğe uzanan yolculuğu

Hatayspor ve Mersin İdman Yurdu a2 takımlarında bir zaman lisanslı olarak futbol oynayan sanatçı ve yakışıklılığı, ses rengi ve kendine özgü müzikal tarzı sayesinde kısa zamanda gençlerin “yeni yıldızı” olmaya aday oldu, kendi söz ve müziğini yapmış olduğu şarkıları seslendirmesiyle dikkat çekiyor.

Annesi Arap, babası ise Türk olan Hatay, Antakya doğumlu Ragıb Narin, 2013 yılında ilk Facebook’a yüklemiş olduğu ve kendi bestelerini gitarıyla birlikte seslendirdiği amatör videolarla tanınmaya başladı.

Kendi söz ve müziğini yapmış olduğu şarkıları ile kısa zamanda on binlerce beğeni almaya başlayan ve Hatay dışında hayran kitlesi oluşan Ragıb Narin, 2019 yılın Temmuz ayında yayınlamış olduğu “Sevda Çiçeği’ ile sesini daha geniş kitlelere duyurdu. “Sevda Çiçeği” müzik kanalları ve radyolarda dinleyici ile buluşurken, klip kısa zamanda içinde 2 milyon izlenme oldu.

İşletme eğitimin yanında, aile şirketlerinde ticaretle uğraşan Ragıb Narin, 2 yıl içerisinde 35 ülkeye gerçekleştrimş olduğu iş gezileri sırasında gitarıyla birlikte şarkılar yazmaya ve söylemeye devam etti.

“Şarkılarımı en çok seyahat halinde yazıyorum” Narin, annesinin memleketi Şam’a ve aynı zamanda yazları Kuveyt’e gerçekleştirmiş olduğu seyahatlerle arap müzik kültürü ile iç içe büyürken, Arapça şarkılar seslendirmeler yaptı.

Çocukluğundan beri spor, sanat ve müzik ile iç içe olan Ragıb Narin’in abisi Rami Narin oyunculuk yapıyor.

Diskografi:

2019 – Sevda Çiçeği  / 2020 – Gecekondu / 2020 – Mavi / 2020 – Gel Diyemem  / 2020 – Menekşem

Ragıp Narin Kimdir?

Ragıb Narin, 19 Mart 1996 yılında Hatay’ın Antakya ilçesinde doğdu. Babası Türk, annesi ise Arap.’

İlk ve orta öğrenimini Hatay’da bitirdi. Küçük yaşlardan beri müziğe ilgi duyan Ragıb Narin, okul korosunda, tiyatrolarında ve müzik yarışmalarında yer aldı.
Annesinin memleketi Şam ve aynı zamanda Kuveyt’e yaz aylarında devamlı gittiğinden sadece Türk müzik kültürüne değil aynı zamanda Arap müzik kültürüne de yakın büyüdü.

Kücük yaşlardan itibaren spora olan yatkınlığından dolayı okul yaşamı boyunca bir çok spor yarışmasına katılan Ragıb Narin için bunlardan en ağır basanı futbol oldu ve 2010 yılından itibaren lisanslı olarak futbol oynamaya başladı.

Şehrinin takımlarından Hatayspor’da, daha sonra da Mersin Idman Yurdu’nun a2 takımında yıllarca futbol oynadı. Bu zaman zarfında Fenerbahçe, Galatasaray ve bir çok süper lig takımına karşı maçlara çıktı.

Mersin Idman Yurdu’nda olan başarılı performansından ötürü şehrinin takımı Hatayspor, Ragıb Narin’e profesyonellik teklif etmiş ve kendi şehrinin takımında profesyonel olarak futbol kariyeri devam etmiştir.

Hatayspor’da yarım sezon kalan Ragıb Narin, uluslararası ticaret yapan aile şirketinde yöneticilik yapmak üzere kendi kararı ile futbol kariyerini sonlandırdı.

Futbol oynamış olduğu süre zarfında müzik ile iç içe olmayı devam ettiren Ragıb Narin, bir çok beste ve söz çalışmasına imza attı. 2013 yılında kendi imkanları ile bestesi ve sözü kendisine ait olan bir parçayı, kısıtlı imkanlarla rap stüdyosunda kaydetti ve yine kendi imkanları ile klip çekerek ilk şarkısını yayınladı.

O dönemlerde Antakya çapında Facebook sayesinde popüler olan Ragıb Narin’in ilk çalışması 2013 yılında Youtube uzerinde 30.000 izlenme rekoru kırmıştı.

Futbol hayatını bıraktıktan sonra isletme okuyan Ragıb Narin, ticaret alanında gereksinim duydugu İngilizcesini geliştirmek için 3 aylığına Malta’ya yerleşti.

Ragıb Narin, aynı zamanda ana dili gibi konuştuğu Arapça ile birlikte 4 dil bilmektedir. Bu süre zarfında müziğe olan ilgisini canlı tutup Malta’da şan dersi almaya başladı ve gitardaki yetkinliğini geliştirdi.

2 yıl gibi kısa bir zamanda toplam 35 ülkede, ticari bağlantılar gerçekleştiren Ragıb Narin, bu zaman zarfında birçok uluslararası fuar, forum ve konferanslara katıldı.

2 yıl içerisinde 2 haftada bir yurtdışında bulanarak yoğun bir tempoda işini yaparken, aynı zamanda bu uzun yolculuklarda gitarını da yanına alıp besteler üretmeye devam etti.

2019 yılının Temmuz ayında artık profesyonel anlamda müzik piyasasına girmeye karar veren Ragıb Narin, futbolculuk zamanlarından arkadaşı olan yapımcı Utku Seyhan’ın da desteği ile sözü ve müziği kendisine ait olan ilk single çalışması “Sevda Çiçeği”ni Seyhan Müzik’ten yayınladı.

Aranjörlüğünü Mehmethan Dişbudağın yapmış olduğu, klibinin de Kundura Fabrikası’nda Caner Erzincan yönetmenliğinde çekildiği şarkı, Netd’de müzikseverlerin beğenisine sunuldu ve kısa zaman içinde 2 milyon izlenme oranına ulaştı.

Müzik kanallarında ve radyolarda da kendine yer bulan “Sevda Çiçeği”nden sonra Ragıb Narin, bu başarısını “Gecekondu”, “Mavi”, ve “Gel Diyemem” teklileri ile sürdürmeye devam etti.

“Gecekondu” teklisi Spotify üzerindeki en prestijli listelerden Türkiye Viral 50’de 1 ay boyunca kalmayı başardı.

Ragıb Narin, bu şarkıların hepsinde kendi söz ve müziğini kullanması, kendi imkanlarıyla aranje ve klip calışmaları yapmasıyla dikkatleri çekti.

Ragıb Narin, Kasım 2020’ yılında “Menekşem” şarkısını dinleyiciyle buluştu.

Bir yanıt yazın