Özge Gürkan ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmeye devam ediyor

Özge Gürkan eserlerine eğitimini aldığı hat sanatından da etkiler katarak kendine özgü bir teknik kullanarak herkesi kendisine hayran bırakıyor...

Özge Gürkan ülkemizi yurt dışında başarıyla temsil etmeye devam ediyor

Türkiye’de soyut dışavurum alanındaki resimleri ile genç kuşağın dikkat çeken ismi Özge Gürkan, çalışmalarını yurt dışına taşıyor. Türkiye’de katıldığı sergilerde dikkat çeken ve soyut ekspresyonist çalışmaları ile isminden söz ettiren sanatçının eserleri dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinde sanatseverlerle buluşuyor. Yurt dışında Hub Design New York tarafından temsil edilen Özge Gürkan’ın ‘Rebel’ isimli eseri 1 Şubat itibariyle kapılarını ziyaretçilerine açan dünyanın önde gelen sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary Venedik Uluslararası Sanat Fuarında 21 Şubat 2021’e kadar sergilenecek. Sanatçı Contemporary Venice’te sergilenen ‘Rebel’ isimli eserinde kırmızı, siyah ve gri tonlarından oluşan renk paleti ile kadının kanayan yaralarına ve kadının içinde kaldığı karanlık zamanlara vurgu yapıyor.

Gürkan’ın eserleri 2021 boyunca pandemiye rağmen dünyayı dolaşmaya ve sanatseverlere mesaj iletmeye devam edecek.Takvimi oldukça yoğun olan sanatçı, Venedik sergisinin hemen ardından 2021 Mart ve Nisan ayları boyunca ‘Subliminal’ isimli eseri ile Canvas London International Art Fair’de yer alacak. Sanatçı, Londra Sanat Fuarı’nda sergilenecek ‘Subliminal’ isimli eserinde ise siyah üzeri altın ve gümüş renkleri kullanarak kadının karanlığı bastıran güzelliğini yansıtıyor.

Çok katmanlı çalışmalarıyla ve insan ruhuna dokunan anlatımlarıyla dikkat çeken sanatçı eserlerinde kadınlardan ilham alıyor. Soyut olarak kadınların üzerindeki baskıları, dayatılan zorlukları eserlerindeki zincirlerle simgeleyen Özge Gürkan, kullandığı çok katmanlı renklerle de kadının içindeki renklere vurgu yapıyor ve eserlerinde kadınların renklerini göstermek için bu zincirleri kırmaları gerektiğini işliyor.

Özge Gürkan eserlerine eğitimini aldığı hat sanatından da etkiler katarak kendine özgü bir teknik kullanıyor. Türkiye’de resimleri İstanbul 360, Love Festival’de ve Four Seasons Hotel Bosphorus’ta sergilenmekte olan sanatçı mart ayında Atölye Cer’de açılacak sergide, nisan ayında ise Contemporary Istanbul’da ‘Broken’ isimli eseri ile yer almaya hazırlanıyor.

Yurt dışı temsilciliği Hub Design New York tarafından yürütülen Özge Gürkan aynı zamanda İyilik için Sanat Derneği’nin oluşumu Atölye Cer bünyesinde sanatçı olarak yer alıyor ve Sanat Seninle Derneği’nde Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.

Özge Gürkan Kimdir?

1978 doğumlu Özge Gürkan, İstanbul Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra, reklamcılık ve kurumsal iletişim alanında çalıştı, bu süreçte renk ve biçim denemeleri üzerine yoğunlaştı. Hat Sanatı eğitimi de alarak edebi değerler ve sanatın ritimsel diline dair uygulamaların paralelinde resim alanına da yöneldi.

Ege Yapı ve İyilik İçin Sanat Derneği iş birliği ile hayata geçirilen Atölye Cer kapsamında farklı disiplinlerden gelen sanatçılarla çalışma ortamı oluşturan Özge Gürkan, aynı zamanda Erkan Yaprakkıran’ın atölyesinde de 2019 yılından beri ortak projeler üretmektedir.

Rengin ritmik dilinde, boyayla buluştuğu yerde düşsel devinimlerini yansıtan Gürkan –kadının; özellikle bu dönemde, yaşadığı tutsaklığa dair yasaklar ile bastırılmış duygularını- hapsolmuşluğu hissettiren kurguları kafesler, zincirler, tel örgülerle soyut ve keskin bir ifade ile yansıtmaktadır.

Bu anlamda, düşünsel bir içerikle şekillenen her bir renk ve biçim -o tutsağın içinde nefes aldığımız yerde- Özge’nin resimlerinde hayat buluyor. Renk, fırça tuşu, ruhun derininde huzura dönüşen her bir form tutkuya dönüşüyor. Katman katman, üst üste binen zamanlar gibi biriktirilen o gizem niteliğindeki içsel dünya, açık uçlu anlatımla kapalı kapılardan sıyrılıp sanatçının ruhunu yansıttığı dünyasında izleyicisiyle buluşuyor.

Sergiler ve Etkinlikler

2021 “Canvas London International Art Fair” Hub Design New York / London

2021 “Contemporary Venice International Art Fair” Hub Design New York / Venedik

2020 “Art.İst Sauna / Art Market Place” İyilik İçin Sanat Derneği / Uniq İstanbul

2020   CI Contemporary Istanbul International Art Fair” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “Exhibition” Four Seasons Hotel Istanbul at Bosphorus / İstanbul

2020 “Step Istanbul Art Fair” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “Artweeks Akaretler Disiplinlerarası Sanat Platformu” İyilik İçin Sanat Derneği / İstanbul

2020 “IAAF Istanbul Antika ve Sanat Fuarı” F Sanat Galerisi / İstanbul

Bir yanıt yazın