Niyazi Erdoğan 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunu Fashion Week Istanbul kapsamında sundu

Niyazi Erdoğan 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonunu Fashion Week Istanbul kapsamında sundu

Niyazi Erdoğan’ın 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonu, dünyayı dönüştüren zorlu pandemi sürecinin ardından, kontrollü sosyal yaşam sırasında uzak coğrafyalara seyahat etme ve dünyayı yeniden keşfetme hayalinden yola çıkıyor. 1925 yılında Genç Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yerli uçağı Vecihi K-VI’yı üreten ve havacılık tarihimizde 30’dan fazla ilke imza atan Baştayyareci Vecihi Hürkuş’un uçma tutkusu tasarımcının da ilham kaynağı oluyor.

Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir!” sözüyle işaret ettiği gibi, 1920’li yıllarda havacılık tarihi için çok önemli adımlar atan ve tutkusu sayesinde ilk havayolu uçuşundan ilk sivil havacılık okuluna kadar pek çok ilke imza atan Hürkuş, karşısına çıkan tüm engellere ve zorluklara rağmen asla boynunu eğmeyerek daima göklere bakmaya devam eden gizli bir kahraman.

Niyazi Erdoğan 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonu da, Baştayyareci Hürkuş’un Kurtuluş Savaşı yıllarında göstermiş olduğu üstün başarılardan hareketle, o dönemin pilot kıyafetlerine atıfta bulunuyor. Hürkuş’un mücadeleci vizyonu sayesinde yaratmış olduğu artı değeri adeta bir süper kahraman gibi konumlandıran koleksiyonda, yer yer çizgi süper kahraman kostümlerine yapılan göndermelere ve Niyazi Erdoğan’ın imzası haline gelen ‘NE’ inisyalinden türetilmiş havacılık brövelerine rastlamak mümkün.

Koleksiyon kahve, hardal, haki tonlarıyla başlayarak fuşya, neon sarı ve buz mavisi paletiyle devam ediyor. Aynı zamanda renkli ve dinamik bir sokak stiline sahip olan koleksiyonda, sürdürülebilir bir kalite anlayışı çerçevesinde Taypa’nın kenevir bazlı denim kumaşları, sürdürülebilir yıkama teknolojileri ile harmanlanılarak kullanıldı. Koleksiyonun tüm deri etiketleri elma artıklarından üretilirken, koleksiyonunun trikoları da Bayrampaşa Tekstilci ve İş İnsanları Derneği desteğiyle hayata geçirildi. Bir yanda süper kahraman kostümlerini anımsatan cesur çizgilerin yanı sıra, yünlü örme ve denim kumaşlar Niyazi Erdoğan’ın imzası haline gelen sportif dokunuşu da öne çıkarıyor.

Niyazi Erdoğan 2021 Sonbahar/Kış koleksiyonuyla ilgili olarak, “Türk havacılık tarihini araştırmaya ilk başladığımda, Hürkuş’un uçmaya olan büyük aşkı dikkatimi çekti. Savaşa asker olarak katılmış; hatta esir düşmüş. Kurtulduktan sonra tekrar ülkesine dönüp hizmet vermeye devam ederek, işinden izin alıp kiraladığı bir depoda ilk yerli uçağa imzasını atmış. Hürkuş, sivil havacılığımız çok önemli adımlar atmış önemli bir kahraman. Fakat hep önüne çıkarılan sorunlarla uğraşmak zorunda kalmış, hak ettiği değeri hiçbir zaman görememiş biri. Bu koleksiyonla birlikte, ben de kendisinin gıyabında, ülkemizin tüm parlak ve değerli beyinlerine bir teşekkür sunmak istedim,” diyor.

Her sezon defile müzikleriyle de ilgi çeken Niyazi Erdoğan, 2021 Sonbahar/Kış defilesinin müziği için ise, Ertem Eğilmez’in yönetmenliğini üstlendiği 1977 yapımı Gülen Gözler filminde Şener Şen’in canlandırdığı unutulmaz Pilot Vecihi karakterinin Ayşen Gruda’nın canlandırdığı Fikret’e aşkından hareketle, sözü ve bestesi Suat Sayın’a ait olan Gündüzüm Seninle’yi kullanıyor.

İstanbul Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin (İHKİB) organizasyonuyla düzenlenen FWI; T.C. Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) nezdinde kurulmuş olan Türkiye Tanıtım Grubu (TTG),  Moda Tasarımcıları Derneği (MTD) ve İstanbul Moda Akademisi (İMA) tarafından desteklenmektedir.

Bir yanıt yazın