Muhafız:Hakan dizisi bir fiyasko mu?

Netflix'in ilk Tük dizisi beklentileri karşıladı mı?

Netflix tarafından yapılan ilk Türk dizisi ünvanını elinde bulunduran The Protector “Hakan: Muhafız” dizisi bildiği gibi 14 Aralık günü Netflix tarafından yayınlandı.

Yayınlandığı ilk gün 9,4 puanla İMDB sıralamasına giren dizi daha sonra sıralamalarda 7,8 puana kadar düştü. Tabi bu puanla sıralamaya girmesinin en büyük sebebi Türk izleyicisinin birazda duygusal olarak hareket ederek puan vermesinden kaynaklandığını söylememe hiç gerek yok sanırım.

Peki 130 ülkede yayınlanan The Protector (Hakan:Muhafız) dizisi gerçekten beklentileri karşıladı mı?

Daha önce yayınlanacağı tarihte hükümetin Netflix gibi bir çok şirketin önünü kapatacak şekilde yaptığı açıklama ile benim şahsi görüşüme göre filmdeki ateşli sevişme sahnelerine önce küçük bir ayar çektiler. Yani yetkililer masa altından aba gösterdiği için Netflix geri adım atmış olabilir sorusu ne kadar doğru olabilir bilemem ama benim şahsi düşüncem bu doğrultuda.

Dizinin çok kısa şeklinde konusuna gelince “İstanbul’da yaşayan ve antika işleri ile uğraşan Hakan’ın Fatih Sultan Mehmet’e ait olduğu düşünülen bir giysinin peşine düşen ölümsüzler ile tanışmasına ve ölümsüz ile girdiği mücadele” anlatılıyor.

Başlıca rollerini Çağatay Ulusoy, Okan Yalabık, Ayça Aesin Turan, Hazar Ergüçlü , Yurdaer Okur ve Mehmet Kurtuluş gibi isimlerin yaptığı dizide oyunculuk bakımından Okan Yalabık tamamen ön plana çıkıyor.

İçeride dizisindeki performansını mumla aradığım Çağatay Ulusoy ise tamamen görselliği ile dizide yer almışçasına sırıtıyor.

Diziye Türkiye ve Ortadoğu ülkelerinden müthiş bir yoğunluk olduğu söylenirken, Türkiye’yi son zamanlarda anlatan en iyi dizi olma ünvanını hak ediyor. Görüntülerde daha önce yapılan dizi ve filmlerin aksine Türkiye’nin çağdaş ve medeni bir Avrupa ülkesi olduğu her karede adeta izleyicinin gözüne sokulmuş.

Filmdeki dövüş sahneleri çok basit ve sıradan işlenmiş. İstanbul’u kurtarmaya çalışan bir fantastik kahramanın dövüş sahneleri daha mükemmel olmalı diye düşünüyoruz ister istemez. Netflix’e ait fantastik dizilerin tamamında dövüş sahneleri ve fantastik sahneler daha mükemmel çekilirken The Protector’de bunlar atlanmış.

Dizi hakkındaki eleştirilerime bir sonra ki yazımda devam edeceğim.

Bir yanıt yazın