Miyase Sertbarut Asistanın İsyanı” adlı romanını kitapseverlerle buluşturdu

Miyase Sertbarut, edebî yaratıcılığın boyutlarını sorguladığı yeni romanı “Asistanın İsyanı”nda, bu sorunun yanıtını arıyor.

Miyase Sertbarut Asistanın İsyanı” adlı romanını kitapseverlerle buluşturdu

Tudem Yayınları etiketiyle raflara yerleşen kitap,hızla dijitalleşen dünyada kendi varlığını oluşturmaya çalışan genç bir yazar ile son teknoloji harikası bir dijital asistanı karşı karşıya getiriyor.

Yapay zekâ insan zihnine karşı…
Sürükleyici kurgusuyla okurunu kıskıvrak yakalayan “Asistanın İsyanı”, insan zihninin ezber bozma yeteneğine isyan bayrağı çeken bir yapay zekânın “benlik” kazanma arzusunu ustalıkla hikâyeleştiriyor.

Fikir ve sanat eserleri özelinde hak ihlalleri ve etik değerler üstüne düşündüren Miyase Sertbarut; insanların, hayat verdikleri makinelerle er ya da geç zorlu bir çatışmaya girişeceği öngörüsünde bulunmayı da ihmal etmiyor.

Gençliğin nabzını tutan sürükleyici bir bilimkurgu romanı…
Atanamamış bir öğretmen olan Hikmet’in en büyük hayali, gelecekte iyi bir yazar olmaktır. Bu uğurda yayınevlerinin kapısını aşındıran genç adamın talihi bir türlü yüzüne gülmez. Kaderine razı geldiği bir dönemde aklına eski bir dostu düşer. Ta Amerika’dan kendisine uzanan yardım eli Hikmet’i tekrardan yaşama bağlayacak güçtedir. Yeni dijital asistanı Sera Gold sayesinde belki de tüm zamanların en iyi romanına adını yazdırmayı başaran Hikmet’in yazın serüveni bambaşka bir yöne evrilmek üzeredir. Tüm bu olaylar yaşanırken üç liseli genç de bu girift maceranın parçaları hâline gelirler. Hackerlığın ve sosyal medyanın sınırlarını zorlayan Özge, Funda ve Aras; Sera’ya yem olmadan Hikmet’i içinde bulunduğu çıkmazdan kurtarabilecek midir?

Esin kaynağını yapay zekâ programları tarafından yazılan “gerçek” metinlerden alan Miyase Sertbarut, bu romanıyla edebiyatın sadece insanlara değil makinelere de ruh kazandırabileceğini gösteriyor.

Bir metni edebî eser kılan unsurların en temeline, yani duygulara değinirken zaaflarına yenik düşen gerçek ve sanal ruhların hayatlarından çarpıcı kesitler paylaşan “Asistanın İsyanı”, sürpriz sonuyla okurları şaşırtıyor.

KİTAP KÜNYESİ
Eser Adı: 
Asistanın İsyanı
Yazan: Miyase Sertbarut
Kapak Resmi: Mavisu Demirağ
Türü: Roman, 12 yaş ve üzeri
Baskı Detayları: 184 sayfa, Holmen Kâğıt, Karton kapak, 13,5 x 19,5 cm
ISBN / Barkod No: 9786052856727
Etiketler: Bilim ve Teknoloji, Etik Değerler, Yaratıcılık, Yapay Zekâ, Yazarlı

Bir yanıt yazın