Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal’i “Binbir Çiçekli Bahçe”de andı

Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal’i “Binbir Çiçekli Bahçe”de andı

Yaşar Kemal, “Binbir Çiçekli Bahçe”de anıldı

Türk ve dünya edebiyatının unutulmaz isimlerinden Yaşar Kemal, vefatının 9. yıl dönümünde adının verildiği kültür merkezinde düzenlenen “Binbir Çiçekli Bahçe” isimli programla anıldı. Törende Nebil Özgentürk’ün belgeseli gösterilirken fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın, Yaşar Kemal ile dostluklarını anlattı. Anma programında Feryal Öney de Yaşar Kemal’in sevdiği türkülerle halk şarkılarını seslendirdi.

Türk ve dünya edebiyatının çınarı Yaşar Kemal vefatının 9. yıl dönümünde isminin yaşatıldığı Maltepe Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde anıldı. “Binbir Çiçekli Bahçe” isminin verildiği program, yönetmen ve gazeteci Nebil Özgentürk’ün, Yaşar Kemal adına yaptığı belgeselin güncellenmiş halinin gösterimiyle başladı. Gösterim sonrası sahneye çıkan Nebil Özgentürk, Yaşar Kemal’in edebiyattaki yer, önemi ve tanışıklıkları üzerine kısa bir konuşma gerçekleştirdi ve sonrasında kendisi de izleyiciler arasında olan Yaşar Kemal’in yakın dostlarından fotoğraf sanatçısı ve yazar Lütfi Özgünaydın’ı sahneye davet etti. Özgünaydın, Yaşar Kemal ile tanışma hikayelerini ve dostluklarını, fotoğraflarını nasıl çektiğini ve Çukurova serüvenlerini kısaca izleyicilere aktardı.

Gecenin sonunda halk müziğinin sevilen sesi Feryal Öney’in sahne alarak Yaşar Kemal’in sevdiği türkülerle halk şarkılarını seslendirdi.

Bir yanıt yazın