KriptoVeteran; “Kripto para sektörünün birlik olması gerekiyor”

KriptoVeteran; “Kripto para sektörünün birlik olması gerekiyor”

KriptoVeteran buluşmalarının on dördüncüsü gerçekleştirildi. Kripto para dünyasının üç tanınmış ismi İsmail Hakkı Polat, Erkan Öz ve Cemil Şinasi Türün canlı yayında bir araya gelerek, kripto para piyasasının önemli gelişmelerini değerlendirdi. Her güne farklı bir haberle başlandığını vurgulayan İsmail Hakkı Polat kripto paralara dair ilk defa bir çerçeve belirlendiğinin altını çizerek yönetmelik hakkında kısa bir değerlendirme yaptı. Erkan Öz, yönetmeliğin Türkiye’nin yeniliğe yaklaşımı açısından iyi bir imaj çizmediğinin altını çizerek; “Bu Rusya modeli. Alışverişte kullanılmıyor ama alım satım serbest. Devlet burada dijital lira ödemelerinin ağırlık kazanmasını istiyor olabilir. İşleri basitleştireyim vergi takibi yapılacağı zaman işim kolaylaşsın diyor da olabilir. Kripto para alıp satanlar açısından bir değişiklik yok. Doğrudan bu alanda çalışıp işsiz kalanlar var. Türkiye’nin yeniliğe yaklaşımı açısından kötü oldu. Yurt dışına haber çok yanlış yansıdı.” dedi.

Cemil Şinasi Türün, yönetmelikte yer alan ödeme kelimesinin muallaklığına ve söz konusu ödeme kuruluşlarının devlet ve merkez bankası açısından yaratabileceği potansiyel açıklıktan bahsederek; “Bu merkez bankasının denetiminde olan ödeme kuruluşlarını ilgilendiriyor. Kripto paralar merkez bankasının kontrolünde, denetiminde, uhdesinde olan bir şey değil. Ama burada açık konuşalım. İki ticari işletme kendi aralarında bir alışveriş yaptığında nasıl ödeyeceklerine kendileri karar verir. Buna kanunlarda semen deniyor. Parapa, Param, İninal, TCKN ile eşleştirdiğinde 500 bin liralık limit veriyor. Ben bu kartı sana verdim, başka bir kişiye verdim, onlar bunu istediği gibi harcayabilir. Bu kartların çok rahat el değiştirebilme, birden fazla açabilme gibi özellikleri var. Kripto para ile birlikte düşünüldüğünde merkez bankası açısından daha da tehlikeli bir hal alıyor. Takibi iyice zorlaşıyor. Banka kartlarında geçerli değil çünkü üzerinde adınız yazar. Papara benzeri kartlarda bu yok.”

Son günlerde oldukça hareketli bir hal alan ve düşüşlerin yaşandığı kripto para piyasasının değerlendirildiği programda Öz şu şekilde konuştu; “Düzeltmeler normal ancak bir günde %15’e varan düşüş tuhaf oldu. Nedeni FUD (korku, kararsızlık, şüphe) olabilir. Bir Twitter hesabının paylaştığı ABD’deki kuruluşlara operasyon düzenlediği şeklinde bir haber vardı. Hashrate ve Bitcoin balinalarıyla ilgili haberler de çıktı. Diğer taraftan, bu sene düzeltmeleri hafif yaşıyoruz. En serti Ocak ayında oldu BTC %32 düşüş kaydetti. Kimse hatırlamıyordur, çünkü uzun zamana yayılmıştı. Burası dünyanın en zor piyasası. Wall Street’in kurtları kuzu haline geliyor bu piyasada.”

İsmail Hakkı Polat da düzeltmeler ve strateji sahibi olmak konularına değinerek; “Düzeltmelerin normal olduğunu bilmek lazım. Kurumsal ve bireysel ilgi düzeltmeleri geciktiriyor. Strateji oluşturmadan girdiyseniz, Bitcoin düşüş sezonuna girdiğinde mallar elinizde kalacak demektir. Üç dört sene elde tutmak zorunda kalacaksınız. O yüzden gelişmeleri takip etmeniz ve değerlendirmeniz, çaldırmamak için de güvenliğini sağlamanız gerekiyor. Kripto paralardan kazanç sağlamak isteyenlerin okur yazar bilincini kazanmaları çok önemli” dedi.

Sektörde birlik olmanın ve dernek oluşturmanın gerekliliğinden bahseden KriptoVeteran ekibi, Türkiye’de ilgili kişi ve kurumların bir dernek çatısı altında toplanmaları gerektiğine dikkat çekti. Sorunların çözüme ulaşmasının ancak birlik olarak sağlanabileceğinin altı çizilerek, sektörün gelişimine katkı bulunmak için birlikte hareket edebilmenin öneminden bahsedildi.

Bir yanıt yazın