Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Hayvanları Koruma Yasası için daha fazla beklenmemeli

Prof. Dr. Murat Arslan sokak hayvanlarına da bir “can” gibi yaklaşılması gerektiğini söyledi.

Basın Danışmanlığı
27.07.2020
A+
A-

Hatay’da bir evin bahçesine girip evin köpeğini bıçaklayarak yaralayan saldırganın ifade verip serbest kalır kalmaz aynı köpeği katletmesi, Ankara’da ise kendisine emanet edilen köpeğe tecavüz ederek ölümüne sebep olan caninin önce serbest bırakılıp sosyal medyadaki tepkilerin ardından tutuklanması üzerine İstanbul Veteriner Hekimler Odası (İVHO) Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan yazılı bir açıklama yaptı.

İVHO olarak her iki olayı da nefretle kınadıklarını vurgulayan Arslan, hayvanlara karşı tam anlamıyla “can” yaklaşımı henüz gelişmediğinden bu tip kan donduran olayların devam ettiğini söyledi. Şiddetin önlenememesinin asıl sebebinin hukuksal zemindeki eksiklikler olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Arslan, “Hatırlanacağı üzere daha birkaç ay önce İstanbul’da da benzer bir olay yaşanmış, dükkanına kapattığı sokak köpeğine bir ay boyunca tecavüz ederek ölümüne sebep olan kişi 600 TL idari para cezasıyla serbest kalmıştı. Hayvanlara karşı işlenen suçların Kabahatler Kanunu çerçevesinde mala zarar verme olarak değerlendirilip para cezalarıyla geçiştirilmesi şiddeti adeta teşvik ediyor” dedi.

Kanun eliyle caydırıcı bir düzenleme getirilmediği sürece toplum vicdanını yaralayan bu tip vahşet haberlerini duymaya devam edeceğimizi belirten Prof. Dr. Murat Arslan, hayvana şiddet suçları için mutlaka hapis cezası getirilmesi gerektiğini vurgulayarak bu yönde düzenlemeler içeren 5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasa taslağının uzun süredir mecliste beklediğini hatırlattı.

Prof. Dr. Murat Arslan şunları söyledi:

“Taslakta sahipli ve sahipsiz hayvanlara yönelik şiddet suç olarak tanımlanıp, kabahatler kanunundan çıkartılarak ceza kanunu kapsamına alınıyor. Sadece öldürme değil, kötü muamele hatta çarpma bile bu kapsama giriyor. Taslağa göre 6 aydan başlayıp 4 yıla kadar çıkan hapis cezaları bizce az olsa da en azından başlangıç olarak olumlu bir adım sayılabilir ve bu tür suçlarda azalmayı sağlar. Ancak üzerinde neredeyse tüm siyasi partilerin görüş birliğine vardığı bu taslak nedense bir türlü yasalaşamadı. Bu tür suçlarla başa çıkabilmek için daha fazla beklenmemeli, 15 yıldır mecliste bekleyen yasa bir an önce çıkartılmalıdır.”

REKLAM ALANI