DOLAR 32,4076 0.15%
EURO 34,5680 0.39%
ALTIN 2.445,810,31
BITCOIN 21472862.68764%
İstanbul
17°

AÇIK

13:09

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

Hayata Destek Derneği: “Temiz suya ve hijyene erişim insan hakkıdır”
  • Magazin Name
  • Genel
  • Hayata Destek Derneği: “Temiz suya ve hijyene erişim insan hakkıdır”

Hayata Destek Derneği: “Temiz suya ve hijyene erişim insan hakkıdır”

ABONE OL
12 Ocak 2023 11:33
Hayata Destek Derneği: “Temiz suya ve hijyene erişim insan hakkıdır”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İklim değişiklikleri ve doğal afetler nedeniyle temiz suya erişim her geçen gün zorlaşıyor. Yerleşik yaşam şartlarının olmadığı kırsal bölgelerde düzenli su temini ve sanitasyon hizmetlerinde görülen eksiklikler sağlığı olumsuz etkiliyor. Hayata Destek Derneği, 16 Ocak Dünya Hijyen Günü’nde yeterli ve güvenli suya erişimin en önemli insan haklarından biri olduğuna dikkat çekiyor. Hayata Destek Derneği, güvenli suya erişmede sanitasyon olarak bilinen, halk sağlığıyla ilgili çevresel koşulların düzeltilmesinin de önemli olduğunun altını çiziyor.

 

Ülkemizde 2005 yılından bu yana insani yardım faaliyetleriyle ihtiyaç sahiplerine ulaşan Hayata Destek Derneği, su tedariki, sanitasyon ve hijyen desteği alanlarında da çalışıyor; kriz bölgelerinde hastalık risklerini azaltmak için temiz suya erişim, hijyen koşul ve malzemelerinin sağlanması alanlarında faaliyet gösteriyor.

 

“Temiz su ve hijyen insan hakkıdır”

 

Temiz su ve yeterli hijyene erişimin temel bir insan hakkı olduğunu belirten Hayata Destek Derneği Direktörü Sema Genel Karaosmanoğlu, “Hayata Destek Derneği olarak afetlerden etkilenmiş toplulukların temel hak ve ihtiyaçlara erişimi için çalışıyoruz. Bu temel haklardan bir tanesi ise insan haklarından biri olan temiz suya erişim. Kırsal ve yerleşik yaşam şartlarının olmadığı afet bölgeleri, geçici barınma alanları ve mevsimlik gezici tarım işçilerinin yaşadığı alanlarda temiz suya erişimle ilgili eksiklikleri daha fazla gözlemliyoruz. İnsani yardımda asgari standartların uygulayıcısı olarak, dağınık yerleşim alanlarında bu standartların geliştirilmesi için bilinçlendirme ve destek çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

 

Uluslararası kabul gören İnsani Yardım Sözleşmesi ve İnsani Yardımda Asgari Standartlar Rehberi’ne göre[1], kişi başına günlük içme, yemek yapma ve kişisel hijyen için gereken su tüketiminin asgari 15 litre olması gerekiyor. Su kaynağının da barınaklara en fazla 500 metre uzaklıkta ve günde asgari 8 saat erişilebilir olması öngörülüyor. Her bir hane halkının en az iki adet 10-20 litre arasında temiz su saklama materyaline sahip olması, ortamda her 50 kişi için en az bir banyo, 100 kişi için en az bir çamaşır yıkama ünitesi bulunması da standartlar arasında yer alıyor.

 

Türkiye’de her yıl 3 milyon kişi mevsimlik tarım için göç yoluna çıkıyor. Mevsimlik tarım işçisi çocuklar ve aileleri, göç duraklarında hiçbir altyapının bulunmadığı yol kenarları veya toplanma alanlarına kurdukları çadırlarda barınıyor ve içme suyu, banyo, tuvalet, elektrik gibi en temel ihtiyaçlara çoğu zaman oldukça kısıtlı erişebilirken bazı zamanlarda ise hiç erişemiyor. Bu gibi yoksunluklar en başta sağlığı tehdit ediyor.

 

“Bu çantalara kulak verin”

 

Hayata Destek Derneği’nin ‘Bu Çantalara Kulak Verin Kampanyası’nın parçası HİJİ çantaları, çocukların sağlıklı gelişim haklarına erişebilmeleri için ihtiyaç duydukları temel hijyen malzemelerini içeriyor. Bir çocuğun temel hijyen ve kişisel bakım malzemeleriyle dolu HİJİ’ye ulaşma bedeli 250TL olarak belirlendi. Bağışçılar kampanyaya istediği miktarda bağışı bagis.hayatadestek.org adresinden yapabiliyor ya da DESTEK yazıp 4332’ye SMS yollayarak 20 TL karşılığında kampanyaya katılabiliyor. Ayrıca, tüm gelirini Hayata Destek Derneği’nin çalışmalarına aktaran sosyal alışveriş platformu www.destekar.org adresinden de bu özel tasarım HİJİ çantaları satın alınabiliyor.

 

Hayata Destek Derneği bugüne kadar 300’den fazla HİJİ’yi ihtiyaç sahibi çocukla buluşturdu. Çantalar için bağışta bulunarak ya da satın alarak daha çok ihtiyaç sahibi çocuğun, içleri temizlik ve bakım malzemeleri ile dolu HİJİ’lere kavuşmasını sağlamak mümkün.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.