Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Emin Yaşar’ın dolu dolu sanat hayatı

Oyuncu, yönetmen, yazar, sendikacı hepsini bünyesinde barındırmış ve sanata adanmış bir hayat…

Basın Danışmanlığı
20.11.2018
A+
A-

1987 yılında başladığı tiyatro yaşamında büyük başarılara imza atan Emin Yaşar, bir dönem oyuncuların hakları için mücadele verdi. Yaşar, şimdilerde sendikada aktif rol almasa da büyük başarılara imza atıyor

Tiyatro oyunculuğuna 1987 yılında gencecik yaşta başlayan usta oyuncu Emin Yaşar, magazinname okurları için içten açıklamalarda bulundu.

Uzun yıllar pek çok özel tiyatroda ve kısa bir süre İstanbul Devlet tiyatrosunda oyuncu olarak görev aldıktan sonra 2008 yılına Tiyatro Düş Perdesi’ni kuran Yaşar, 2016 yılından itibaren usta oyuncu Deniz Salman ile ortak olduklarını belirterek, “Halen Tiyatro Düş Perdesi’nin Genel Sanat Yönetmenliğini yapıyorum. Çalışmalarımız kuruculuğunu Uğraş Atay, Devrim Atay ve Ömer Atay kardeşlerin yaptığı Ataşehir’de bulunan “SanAtaşehir” salonunda devam ediyor” dedi.

Oyuncu, yönetmen, yazar

Otuz yılı aşkın sürede toplamda 100 civarında yetişkin ve çocuk oyununda oyunculuk, yönetmenlik ve oyun yazarlığı yapan Emin Yaşar, “1998 yılında kamera ile tanıştım. 2009 yılına kadar kesintisiz olarak yüze yakın dizi film, sinema filmi, TV filmi, kısa film ve reklam filminde küçük rollerden başrolle uzanan skalada pek çok karakter canlandırdım” diye konuştu.

Sendikal mücadele dönemi

“Oyuncuların kendi sendikalarını kurma fikrini ortaya atıp, tüm sektörü örgütleyerek “Oyuncular Sendikası”nın kurulumunda öncü görev üstlenen birkaç isimden biri oldum” diyen Yaşar, daha sonra kendi isteğiyle sendikal mücadele sürecinden ayrıldığını söyledi. Yaşar, halen “dostum ve ortağım” olarak nitelendirdiği Deniz Salman ile birlikte “Tiyatro Düş Perdesi” olarak, SanAtaşehir Sanat Merkeziyle müştereken bir takım projeler geliştirdiğini vurguladı.

Yazıp yönettiği “Düş Gezginleri” adlı çocuk oyununun provalarını sürdüren Emin Yaşar, “Bununla birlikte, yine yazdığım ve yönetmenliğini üstlendiğim ‘Matador’ isimli yetişkin oyununun ön hazırlıklarına başlamış durumdayız. Şu anda değerli oyuncu dostlarımız Arzu Budak ve Seher Terzi ile anlaşma sağladık. Diğer bazı değerli isimlerle ise görüşmelerimiz devam ediyor. Oyunumuzun reji asistanlığını sevgili Mehmet Katlandur üstlenecek” bilgisi verdi.

Öç alma hikayesi

Emin Yaşar oyunun hikayesini de şöyle anlattı: “Oyun; Türkiye’de başlayıp İspanya’da nihayetlenen bir öç alma hikayesini anlatmakta… Kötülük yapan, çevresindekilere zarar veren, mutsuzluk saçan birinin geçmişten bugüne hayatındaki tüm mağdur ettiği kimseler tesadüf eseri bir araya gelir ve büyük bir intikam alırlar. Sosyolojik açıdan Bumerang Etkisi ve/veya teolojik açıdan İlahi Adalet olgusunun mizahi bir çerçevede işlendiği bu oyun sezonun iddialı yapımları arasında yer almakta.”

Emin Yaşar, “Uzun bir aradan sonra” oldukça keyifli bir mini diziyle ekranlara dönüş hazırlığı yapıyor.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

REKLAM ALANI