Edremit Belediye başkan Adayı Onur Akay seçimlere giremiyor!

Edremit Belediye başkan Adayı Onur Akay seçimlere giremiyor!

DYP’den Edremit Belediye Başkan Adayı olan sanatçı Onur Akay, 31 Mart seçimlerine giremiyor. DYP Genel Başkanı Özaçıkgöz, partinin seçimlere girememesinin nedeni açıkladı.

Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Av. Çetin Özaçıkgöz, 31 Mart yerel seçimlerinde bir sürpriz yaparak ses sanatçısı ve yazar Onur Akay’ı, Balıkesir’in Edremit İlçesi’nden aday adayı olmadan direk aday göstermişti. Ancak YSK,  2 Ocak 2024 tarihinde seçime girecek partilerin listesini açıkladığında, Doğru Yol Partisi o listede yer almadı.

“BU SEFER BALIKESİR İÇİN ÇALIŞMALARA BAŞLADIM”

Kendi internet sitesinde bir yazı kaleme alan Onur Akay, “Seçim çalışmalarına büyük bir hızla başlamıştım. Edremit Belediye Başkan adaylığım yazılı ve görsel basın tarafından duyurulunca, Edremit halkından da çok büyük bir ilgi aldım. Bir kere de bir sanatçının belediye başkanı olmasını gerçekten binlerce insan istedi ve çok sıcak baktı. Nereye gitsem başkanım diye karşılandım ve hâlâ da öyle karşılanıyorum. ‘Seçimlerde halkın arasında olup, seçimleri kazanınca bir daha göremediğimiz başkanlardan olmayacağınızı biliyoruz ve oyumuzu size vereceğiz’ diyen çok sayıda Edremitli de bana sevgisini gösterirken, sıkıntılarını da dile getirdi. Bu süreçte oy oranımın yüksek olduğunu söyleyen anketçiler de oldu ve sevginiz beni çok duygulandırdı. Evet, yerel seçimlere giremiyoruz ama Sayın Genel Başkanımızın dediği gibi mücadelemiz bitmedi. Sayın Özaçıkgöz bana, önümüzdeki genel seçimleri işaret ederek, milletvekili adaylığı için hazırlıklara başlamamı istedi. Ayrıca seçimlere kadar da “DYP Kültür Sanat Basın Danışmanı” olarak görev yapmamı arzu ettiler. Bende her şeyin hayırlısı olsun diyerek kabul ettim ve bu sefer tüm Balıkesir için çalışmalara şimdiden başladım.” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Doğru Yol Partisi Genel Başkanı Sayın Av. Çetin Özaçıkgöz, DYP’nin neden seçime giremediğini de Onur Akay’a açıkladı.

İşte o açıklama:

“İtirazımıza 10 gün sonra cevap veren YSK hiçbir sebep göstermeden topu Yargıtay C. Başsavcılığına atmıştır. DYP olarak mağdur edilmemizin sebebi Adıyaman ve iki dernekler müdürlüğünün ilgili yerlere doğru değil yanlış bilgi vermesinden kaynaklanmıştır. İl, ilçe ve genel merkezde görevli hiçbir arkadaşımızın kusuru yoktur. Tam tersine kanunun aradığı şartları yerine getirmişlerdir. Bu haksızlığı burada bırakmak niyetinde değiliz. Olayı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gönderebiliriz. Ancak daha önce Anayasa Mahkemesi’ne başvurmak gerekmektedir. Tabii ki şimdi birileri çıkıp, ‘YSK kararları kesindir, hiçbir yerde hak arayamazsınız’ diyecektir. O eskidenmiş, Yargıtay kararları da kesindir ama hak arama yolları açıktır. Şüphesiz ki bu mücadele zaman alacaktır. Diğer taraftan görevlerini doğru dürüst yapmayan yanlış yapan dernekler müdürlüğü için Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunma ve büyük bir tazminat talep hakkımız da mevcuttur. Ayrıca Türkiye’nin kurucusu olduğu ve seçimleri denetleme görevi olan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’na şikâyet hakkımızı da saklı tutuyoruz. Tek başıma yetkili olmama rağmen hangi yolu ve yolları deneyeceğimize hep beraber karar vereceğiz. Ancak Türkiye’yi yurt dışına şikâyet etmeye gönlüm razı değil.”

Bir yanıt yazın