Danışmanlık hizmeti ne zaman alınmalı?

Danışmanlık hizmetini almakta neden en son anı bekleriz? Danışmanlık Hizmeti her zaman mı, ne zaman mı diyen yönetici danışmanı, ünlü yazar, psikolog Eddi Anter danışmanlık almanın doğru zamanı hakkında konuşuyor.

Danışmanlık hizmeti ne zaman alınmalı?

“İhtiyaç anında destek almak yerine, düzenli yapılan ve iyileştirici etkisi olan sohbetlerin sonucu çok daha kalıcı olmaktadır” diyen yönetici danışmanı Eddi Anter danışmanlık almanın doğru zamanı hakkında bilgi paylaşıyor.

“Bir insanın en büyük hatayı yapma olasılığı kendinden en çok emin olduğu zamanlara denk gelir. Bildiğini zanneden kişi akıl almaya, fikir sormaya yanaşmadan kararını verir. Sonucuysa hüsran olabilir. İşin ilginç yanı kişi bunun farkına çoğu zaman varmaz halbuki etrafında ona destek olacak birimler ve bireyler vardır. Tek yapması gereken sormak, danışmaktır.”

diye sözlerine başlayan Eddi Anter sözlerine devam ediyor:

“Akıllı kişi herkesi dinler ahmaksa sadece kendisini işitir.” 

Herkesi dinlemek söyleneni yapmak demek değildir elbet fakat kararın ne olduğundan emin olsa bile farklı bir fikir gelme olasılığını da düşünerek davranan kişi uzun vadede mutlaka daha az hata yapacaktır. İlişkilerin ve iletişimin iyi olması bu kapıları açacaktır.

Özellikle üst düzey yöneticiler çok yoğun oldukları dönemlerde hatta yazın sıcak günlerinde kendileri geliştirmeye, değişim için vakit ayırmaya gerek görmezler. Yaprak dökümü ile başlayan sonbahar mevsimi psikolojik danışmanlık hizmeti almak için uygun bir başlangıç zamanı olarak görülür.

Aslında her gün danışmaya ihtiyaç vardır. Bir gün iyi bir gün kötü hissederken, iş dünyasının iniş çıkışlarından etkilenirken kendimizi de bir nebze korumaya almak için gereklidir bu.

İhtiyaç anında destek almak yerine, düzenli yapılan ve iyileştirici etkisi olan sohbetlerin sonucu çok daha kalıcı olmaktadır.

Hepimizin zihni dolu, gün sonunda rahatlamak için farklı yöntemlerin arayışına girmekteyiz. Meditasyon, spor veya farklı aktivitelerle kendimizi rahatlamaya çalışıyoruz. Gerçekten kendimizi ne kadar tanıyoruz? Bu soruya cevabı bulan kişi aynı cep telefonu pilini şarj edebildiği gibi kendini de şarj etmenin yollarını bulmuştur. Bulmadıysanız şayet danışmanlık desteği almakta fayda olacaktır.

“Bir gün yerine bugün demeli…”

Gün bugündür, nefes bu nefes, dem bu dem….” diyen Eddi Anter‘in üst düzey yöneticilerle çalışıtğı birebir kişisel yönetici danışmanlığı programı var.

Kişisel Yönetici Danışmanlığı, standart hazırlanmış, kalabalık guruplar için sunulan etkisi kısa süren kişisel eğitimlerinden öte kişiye özel bir değişim ve dönüşüm hizmetidir. “Vaktim yok, sabrım yok, ihtiyacım yok” zihniyetindeki yöneticiler için ideal bir programdır. Şahsi ihtiyaçları tespit ederek çözüm üretmek, sonuç odaklı kalıcı çareler bulmak bu danışmanlık hizmetinin başarı sırrıdır.

Bir yanıt yazın