Balıkçılar Kar Duasına Çıktı

Balıkçılar Kar Duasına Çıktı

Sezona bereketli başlayan balıkçılar, son bir aydır hava sıcaklıklarının mevsim normallerinin dışında seyretmesi nedeniyle balıklarında olumsuz etkilendiğini belirtti. Balıkçılar balığın bol çıkması ve kar yağması için dua etti.

Hava sıcaklıkların artması balıklarıda olumsuz etkiledi. Havaların soğumaması nedeniyle balıkların deniz diplerine indiğini söyleyen balıkçılar kar yağması için dua etti.

Beylikdüzü’nde bulunan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nde müze kurucusu Kenan Balcı organizasyonu ile toplanan balıkçılar Gürpınar Balık Hali Hz. Yunus Camii İmamı Bayram Kızılboğa eşliğinde kar yağışı için dua etti. Ellerini semaya açan balıkçılar dua edip, Allah’tan, hem barajlar için hem de balığın bollaşması için kar yağışı diledi.

HAVA SICAKLIĞI BALIKLARIDA ETKİLEDİ

Sezona bereketli başladıklarını fakat havaların ısınması nedeniyle balığın az çıktığını belirten Tükiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı: “Bu sene balık bol çıktı. Çok güzel günler geçirdik. Palamut bayramı yaşadık. Sezona çok bereketli başladık. Fakat son bir aydır havaların sıcak olması balıklarıda olumsuz etkiledi. Havalar sıcak olduğu için balıklarda su yüzüne çıkmıyor. Özellikle hamsinin kar görmesi lazım. Karın denize inmesi lazım. Kar yağmadığı için bir aydır az balık tutuluyor. Buda fiyatlara yansıyor. Fiyatlarımız yükseliyor. Maalesef halkımızada bol balık satamıyoruz” dedi.

HERKES BALIK BEKLİYOR

Tek istediğimiz karın yağması diyen Kenan Balcı:”Hocamızla birlikte bugün kar yağması için dua ettik. Camiamız gemicilerimiz, pazarcılarımız halkımız balık bekliyor. Sezon başındaki gibi bol ve bereketli günler bekliyoruz. İnşallah dualarımız kabul olur. Halkımız yine ucuz balık yemeye devam eder” dedi.

#GÜNDEM #Belediye #Haber #Gündem #Yaşam #Yerel #İstanbul #Haberler #Sondakika #Gazete

Bir yanıt yazın