ArtAnkara sekizinci kez sanatseverlerle buluştu

ArtAnkara 8.ci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı 54 bin ziyaretçi ile sanatseverleri ağırladı.

ArtAnkara sekizinci kez sanatseverlerle buluştu

Ato Congresium da gerçekleştirilen 8.ci ArtAnkara 8.ci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı sanatseverlerin yoğun ilgisiyle beş günde 54 bin ziyaretçiyi ağırladı, görkemli anlara sahne oldu.

10-13 Mart tarihlerinde 10.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaretçilere açık olanfuar,102 katılımcı çatısı altında 33 ülkeden 1000’i aşkın sanatçının 4500 civarında sanat eseri ile sanatseverleri ağırladı. 32 canlı performans, 18 panel, 12 dinleti ve söyleşi ile unutulmaz anlara sahne olan ArtAnkara, Ankaralılara festival tadında bir organizasyon yaşattı.

 

Ankara Kent Filarmoni Orkestrası Oda Müziği Grubu’nun dinletisi ile başlayan açılış töreninde; Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, ATO Başkanı Gürsel Baran, Sanayi ve Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Özdebir, Ankara Kent Konseyi Üyeleri, Ankara Milletvekili ve Başkent Ankara Meclisi Başkanı Nevzat Ceylan ve Unesco’ya Bağlı Uluslararası Sanat Dernekleri Dünya Başkanı ve sanatçı Bedri Baykam konuşmaları ile yer aldı. Fuar kapsamında geleneksel olarak verilen Sanatçı Onur Ödülü’nün kazananı Zafer Gençaydın olurken, Kurum Onur Ödülü’nü İmoga Müzesi ve Sanata Katkı Onur Ödülü’nü ise Lucien Arkas aldı.

54 bin sanatsever ArtAnkara’da buluştu

11.000 m2’de 102 katılımcı ve 1.000’i aşkın sanatçı ve onların 4.500’ün üzerinde eseri ile hazırlandığı fuar 54 bin ziyaretçi ile pandemi süreci sonrasında en çok ziyaret edilen fuarlar arasında yerini aldı. 33 ülkeden fiziki olarak 120 sanatçının bulunduğu fuarda, Nijerya’dan Almanya’ya Kore’den Rusya’ya Mısır’a kadar çok çeşitli milletlerden sanatçılar yer aldı. 2019 yılının ziyaretçi sayısını geçerek bir rekora imza atan ArtAnkara ilgili konuşan Atis Fuarcılık Yönetim Kurulu Başkanı Bilgin Aygül, fuara gösterilen yoğun ilgiden duydukları memnuniyeti dile getirdi. “2020 yılında fuarın ikinci gününde ilan edilen pandemi sonrası bir önceki yıla nazaran %65 oranında ziyaretçi kaybeden ArtAnkara, 2021 yılında, %55 artışla 2 8.000 kişi tarafından ziyaret edildi. Ancak bugün karşılaştığımız rakalar çok daha tatmin edici. 54 bin sanatsever 8.ci Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı’nda coşkuya bir araya geldi. Bizler de sanatçılarımız ve katılımcı ülkelerimiz adına bu mutluluğu paylaşıyoruz. Panellerimiz, söyleşilerimiz, workshoplarımız ve canlı performanslarımızla Başkentlilerle bir kez daha sanatı buluşturmuş olmanın sevinci içindeyiz” dedi

Bir yanıt yazın