Akbank Sanat çocuklar için 23 Nisan’a özel etkinlikler hazırladı

Akbank Sanat çocuklar için 23 Nisan’a özel etkinlikler hazırladı

Akbank Sanat’ta 9 Mart – 15 Haziran tarihleri arasında yer alan, küratörlüğü Selçuk Artut ve Jeremy Woodruff üstlendiği Distopya Ses Sanatı sergisine paralel olarak düzenlenen “Çocuklar için Ses Sanatı” başlıklı çevrimiçi atölye, 7-12 yaş aralığındaki çocukları sergiside yer alan yapıtlar üzerinden evlerindeki farklı malzemelerle / nesnelerle müzik yapma deneyimi sunarken, Pauline Oliveros’tan Derin Dinleme konseptine, basit teknolojiler kullanarak kendi evlerinde bir ses enstalasyonu oluşturmaya davet ediyor. Eğitmenliğini Amy Salsgiver ve Nihal Saruhanlı’nın üstlendiği ve Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında çocuklarla buluşacak atölye serisinin ilki 23 Nisan tarihinde Akbank Sanat Youtube kanalında çocuklarla buluşacak.

Akbank Sanat’ın farklı içerikteki çocuk atölyeleri sanat eğitmeni Barış Karayazgan’ın sunumuyla Akbank Sanat Youtube kanalında yayında olmaya devam ediyor. Her Cumartesi günü yayınlamaya devam ettiğimiz çocuk atölyesi içerikleri Nisan ayında “Kolaj” tekniğini odağına alıyor. Sanat eğitmeni Barış Karayazgan’ın sunumuyla sanat tarihinin önde gelen sanatçılarının tanıtıldığı atölyelerde aynı zamanda uygulamalı aktivitelerle farklı sanatsal pratikler çocukların ve ailelerin birlikte deneyimleyebilecekleri etkinliklere dönüşüyor.

Akbank Sanat Dans Atölyesi eğitmenlerinden dansçı ve koreograf Bengi Yörük tarafından hazırlan 4-6 Yaş Çağdaş Dans Tekniği dersleri de Akbank Sanat Youtube kanalında yayında. Vücudun baş, omuz, omurga, kalça, bacak, ayak ve kol bölümlerini çalıştıran esneme hareketlerinden oluşan dersler çocuğun ebeveyn ile birlikte deneyimlemesi ve eğitmenin yönlendirmesine esasına dayanıyor.

Akbank Sanat çocukları ve aileleri, 23 Nisan programına özel bu etkinlikler sırasında üretilen eserleri, çekilen fotoğrafları ve koreografi videolarını #AkbankSanatEvinizde etiketiyle sosyal medyada paylaşmaya davet ediyor.

 Atölye Programı;

 17 NİSAN 2021, Cumartesi

Parajanov ve Hazır Nesnelerden Kolaj

Eğitmen: Barış Karayazgan

Hazır nesnelerden 3-boyutlu kolajların yapılacağı atölyede Parajanov’un çok ilginç ve etkileyici işleri incelenerek farklı hazır nesnelerin hatta atık malzemelerin yan yana gelerek 3-boyutlu, kabartma kolajlara dönüşecek. Evlerdeki bir çok hazır nesneyi, atık malzemeleri ve objeyi çok yaratıcı şekillerde yan yana getirerek kendi hazır nesne kolajları gerçekleştirilecek.

Malzemeler: Çeşitli hazır nesneler, çeşitli atık malzemeler(kağıt, plastik, metal ve cam), yapıştırıcı (tercihen sıcak silikon tabancası), karton kutu, boya (guaj, akrilik)

 23 NİSAN 2021, Cuma

Çocuklar için Ses Sanatı 

Eğitmenler: Amy Salsgiver ve Nihal Saruhanlı

Bu atölye çalışmasında çocuklar Distopya Ses Sanatı sergisinden alacakları ilhamla evdeki alışılmadık enstrümanlarla ritimlerin nasıl dönüştürülebileceğini keşfedecek, Pauline Oliveros’tan Derin Dinleme konseptiyle tanıştırılacak, Ses Sanatı, Gürültülü Müzik kavramları ile tanışacaklar. Grafikleri ve şekilleri alışılmadık bir müzik notası türü olarak nasıl yorumlayacaklarını öğrenirken, evdeki telefon, tablet, radyo, televizyon gibi basit teknolojilerle kendi ses yerleştirmelerini oluşturmayı deneyimleyecekler.

Yaş grubu: 7-12

Malzemeler: evde bulunan çeşitli eşyalar, mesela: saksılar, tavalar, şişeler, kutular, kağıt, lastik bantlar, fırçalar, yemek çubukları, bilgisayar/telefon/tablet

24 NİSAN 2021, Cumartesi

Fahrelnisa Zeid ve Soyut Kolaj

Eğitmen: Barış Karayazgan

Türkiye’nin modern sanattaki öncülerinden ve soyut resmin en önemli sanatçılarından biri olan Fahrelnisa Zeid’in soyut eserlerinin inceleneceği atölyede soyut yaklaşımla farklı ve eğlenceli kolaj çalışmaları gerçekleştirilecek. Atölye çalışmasında boyama, kesme ve yapıştırmalarla soyut kolaj eserleri üretilecek.

Malzemeler: 50x70cm veya 70x100cm kalın kağıt, boya, renkli bant, yapıştırıcı, karton, boya(kuru, keçeli, pastel, guaj gibi)

Bir yanıt yazın