Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Zorlu kış şartlarında çalışanların dikkat etmesi gereken adımlar

Çalışanların kış mevsiminde donma veya hipotermi gibi tehlikelere maruz kalabileceğine dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, izlenmesi gereken 5 önemli korunma yolunu sıralıyor.

Basın Danışmanlığı
08.12.2021
A+
A-

Sene sonuna doğru yaklaşırken kış yüzünü göstermeye başlıyor ve kimse bu havalarda dışarıda bulunmak bile istemezken açık alanlarda çalışanların iş güvenliği ve kişisel sağlığı açısından işleri oldukça zorlaşıyor. Soğuk havalarda donma, hipotermi veya cilt rahatsızlıkları gibi birçok risk oluşabildiğini ve açık alanlarda çalışanların alması gereken özel önlemler olduğunu aktaran Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, kullanılması gereken ekipmanlarla beraber dikkat edilmesi gereken 5 adımı aktarıyor.

 

Çalışanlar Vücut Isılarını Korumaya Dikkat Etmeli

 

Kışın zorlu şartlarda çalışanların dikkat etmesi gereken en önemli konu vücut ısıları oluyor. Soğuk havaların yarattığı en büyük sağlık risklerinin başında ise hipotermi geliyor. Bir yetişkinin normal vücut ısısı 37°C’dir ve bu ısı 35°C’nin altına düşerse hipotermi yaşanıyor. Hipotermi, özellikle ülkemizin de doğu şehirlerinde çalışanlar için kışın sıkça görülen bir sağlık sorunu haline geliyor. Özellikle donma risklerinin de yaşanarak çeşitli sağlık sorunlarına yol açabildiği zorlu çalışma ortamlarına dikkat çeken Murat Şengül, el ve ayak parmak uçlarında, burunda, kulaklarda veya yanaklarda donmadan kaynaklı sorunlara karşı önlemlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

 

Kışın Yaşanan Sağlık Problemlerinden Korunmak Mümkün

 

Soğuk havalarda açık alanlarda çalışanların azami dikkat etmesi gereken risklere dikkat çeken Ülke Endüstriyel Kurumsal Çözümler Direktörü Murat Şengül, oluşabilecek sorunlara karşı 5 öneride bulunuyor.

 

1. Bir çalışma / dinlenme programı yapılmalı. Soğuk havaya uzun süre maruz kalmak çalışan sağlığı açısından yararlı değil. Belli bir süreden sonra vücut gerekli ısıyı koruyamıyor ve sağlık problemleri ortaya çıkıyor. Bu nedenle doğru planlanmış bir çalışma / dinlenme programının oluşturulması gerekirken, belli aralıklarla kapalı ve sıcak alanlara girilerek vücut ısısının dengelenmesine özen gösterilmeli.

 

2. Doğru iş kıyafetleri giymeye özen gösterilmeli. Kışın soğuk havalarda giyilen iş kıyafetlerinin hava durumuna uygun olması gerekiyor. Soğuk havalarda katmanlar halinde giyinmek çalışanlar için en doğru tercih olacaktır. Gerektiği zaman bir katmanı çıkarabilmek veya giyebilmek, çalışanları bir sıcak bir soğuk ortama girmekten doğan soğuk algınlığı gibi hastalıklardan koruyacaktır. İş kıyafetlerinin seçiminde nefes alabilen özelliğe sahip ürünlerin kullanımı da çalışanların konforu bakımından önemli.

 

3. Bere / baret kullanımına dikkat edilmeli. Vücut ısısının büyük bir kısmı kafadan kaybedilir ve kulaklar fazla soğuğa maruz kalırsa donabilir. Bere kullanmak, çalışanların vücut ısılarını dengede tutmalarına yardımcı olacaktır. Baret kullanmak zorunda olan çalışanların baretlerinin uygun bir kışlık astarı olduğundan ya da baret kullanımını engellemeyen baş bandı, bone gibi ürünleri kullandığından emin olması gerekir.

 

4. Kayma riskine karşı gerekli ekipmanlar kullanılmalı. Kışın çok yağmur veya kar yağdığında yüzeylerin kayganlaşması kaçınılmazdır ancak gerekli önlemlerin alınması, karşılaşılan zorluğun en az hasarla atlatılmasına yardımcı olur. Özellikle iskelelerde, çatılarda veya başka tehlikeli iş ortamlarında çalışanların kar veya yağmura karşı buz tutucu tabanlı ve iç yapısı aşırı soğuklara karşı korumalı ayakkabılar gibi doğru ve gerekli ekipmanları kullanmaları çok önemli.

 

5. Olası bir sağlık durumuna karşı hazırlıklı olunmalı. Çok üşüyen bir çalışanın vücudu titremeye başlar ancak bir süre sonra bu titreme kesilir ve bu korkulan bir duruma yol açabilir. Bir çalışanın titremesinin kesilmesi, bilincinin azalması ve göz bebeklerinin büyümesi gibi belirtiler olduğunda acil müdahale edilmesi gerekebilir. Bu belirtileri yaşayanlar genellikle kendi semptomlarını fark edemeyebilirler ve bir başkasının yardımına ihtiyaç duyarlar. Bu gibi durumlara karşı acil durum sağlık dersleri almalı ve gereken sağlık ekipmanları önden temin edilmelidir.

 


Ülke Endüstriyel Hakkında:

Ülke Endüstriyel Çözümler Ltd. Şti. endüstri dünyasının talep ve ihtiyaçlarına katma değerli ve yenilikçi çözümler sunmak amacıyla kurulmuştur. Endüstriyel çözümler ve ürünler konusunda deneyimli kadrosuyla birlikte endüstriyel ortam ve süreçleri titizlikle analiz edip müşterilerine farklı, etkin ve yenilikçi çözümler oluşturmaya odaklanmıştır. Uzman kadrosu ile ihtiyaç duyulan pek çok ürün ve hizmeti sunma konusunda her biri kendi alanında lider uluslararası marka ve profesyonellerle iş birliktelikleri yapan Ülke Endüstriyel, endüstri dünyasına doğru marka, doğru ürün, doğru uygulama prensibiyle yenilikçi çözümler sunmayı hedeflemektedir. Ülke Endüstriyel, kişisel koruyucu donanımlardan aşındırıcılara, bant ve yapıştırıcı grubundan kimyasallara dek geniş bir portföyde büyük kurumsal müşterilerine çözüm sunmaktadır.

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

Backlink
ETİKETLER:
Haber Entel