Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

Yazar-Yayıncı Muharrem Kaşıtoğlu EBA TV’ye konuk oldu.

Yazar Yayinci Muharrem Kasitoglu Eba Tvye Konuk Oldu.jpg
Basın Danışmanlığı
29.12.2020
A+
A-

Yazar-Yayıncı Muharrem Kaşıtoğlu kitap okuyan çocuk, genç ya da yetişkinlerin kendilerini daha iyi ifade edebildiklerinin söyledi…

Çocuklar neden kitap okumalı? Çocuk yazını ve çocuk yayıncılığı neden önemli? Çocuklara kitap okumayı sevdirmek için anneler babalar ne yapmalı? Çocuklara kitap seçerken nelere dikkat edilmeli? gibi pek çok önemli konuya değinen Muharrem Kaşıtoğlu, yazarlık serüveninden de bahsederek çocuklar tarafından büyük beğeni toplayan ‘’Masallarla İstanbul’’ serisini de anlattı. Çocuklara İstanbul’u ve kadim ilçelerini sevdirmeyi ve onların, yaşadıkları kadim ilçelere karşı aidiyet duygularını geliştirmeyi amaçladığı söyleyerek serinin altı kitaba ulaştığını belirtti.

Anne babaların, mümkünse evlerde kitap okuyarak, çocuklarına rol model olmalarının öneminin altını çizen Muharrem Kaşıtoğlu, özellikle yeni sınav sisteminde soruların uzun olduğunu, okuduğunu anlamaya ve yorumlamaya yönlendiren bir tarzın bulunduğunu söyleyerek istikrarlı kitap okuyan çocukların bu sınavlarda -tabiri caizse- maça 5-0 galip başladıklarını, kitap okumayan çocukların ise uzun metinlerden oluşan sorular karşısında çaresiz kaldıklarını ve böylelikle başarısızlığın da kaçınılmaz olduğunu ifade etti.

“Çünkü kitap okuyan çocuklar, zaman ile yarışılan bu sınavlarda soruyu bir kere okuyup anlayarak çok hızlı bir şekilde doğru cevabı verecekler; okumayan çocuklar ise soruyu defalarca okumak zorunda kalacaklar ve zaman kaybedeceklerdir.”

Kitap okuyan çocuk, genç ya da yetişkinlerin kendilerini daha iyi ifade edebildiklerinin de altını çizen yazar Muharrem Kaşıtoğlu, ailelerin ve de eğitimcilerin çocukları kitap okumaya yönlendirmelerinin onların eğitim hayatlarına en önemli katkıyı sağlayacağını da vurguladı.

Kaynak: Zirve Haber Ajansı [ZHA]

office 365 satın al

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

Backlink
Haber Entel