Yarının Hayaletleri Barın Han’da

Türkiye’nin prestijli online sanat galerisi Artcrowdistanbul bahar sezonuna “Yarının Hayaletleri” isimli karma sergiyle başladı.

Yarının Hayaletleri Barın Han’da

Türkiye’nin prestijli online sanat galerisi Artcrowdistanbul bahar sezonuna “Yarının Hayaletleri” isimli karma sergiyle başladı.

27 Nisan tarihinde açılan ve 10 Haziran’a dek Artcrowdistanbul’da online ve Barın Han’da fiziki olarak izlenebilecek olan sergide farklı disiplinlerden 14 usta sanatçı yer alıyor.

“İnsan ve Zaman” konusuna odaklanan, insanı kapsayan ve zamanla değişen, kaybolan, anılan tüm konuları kapsamayı hedefleyen sergide, Psikoloji, sosyoloji ve mimari disiplininin okumalarından faydalanıp, bireysel yorumlarını aktaracak bir ekiple bir araya geliyor.

Serginin küratörü Şanel Şan Sevinç serginin temasına dair: “Geçmiş, bugün, gelecek eksenimizin iç içe geçtiği, tarihin ve zamanların gözümüzün önünde parçalandığı bugünlerde, biz hangi zamana ait olduk? Anılarımızın ait olduğu geçmişe mi, anda kaldığımız bugüne mi, bilmediğimiz geleceğe mi? Bizler de bugün var olan yarının hayaletleri değil miyiz?” diyor.

Eş zamanlı Online ve Fiziki Sergi

Çevrimiçi olarak Artcrowdistanbul Galeride, Fiziki olarak Barın Han’da izlenebilecek olan sergi

Zaman & Mekan ekseninde çocukluğumuzun evlerinin, semtlerinin, şehirlerinin, ülkelerinin değişimi ve tanıklıklarımız; geçmiş-bugün-gelecek ekseninde yaşamın bizlere ne ifade ettiği; özünü arayış, yaşamı anlamlandırma arayışımızda sığındığımız alanlar gibi konulara temas ediyor.

Aynı zamanda hipokampüs beynimizin hafıza merkezidir, kısa süreli hafızaya alınan bilgileri uzun süreli hafızaya aktarır. Aktaramadığı noktada yaşanan hafıza sorunları ile ‘insan’ nereye ait olur? Sorusuna da yanıt arıyor.

Sergi Emin Barın’ın yaratıcılık bayrağını bugün de devam ettiren Barın Han’da düzenleniyor. Barın Han’ın ve yer aldığı bölgenin katmanlı tarihi üzerine güncel bir sergi oturtmak fikri de serginin içeriğiyle örtüşmesi itibarıyla tercih sebebi olmuş. Yine Hipokampüs’ün odacıklı yapısına gönderme yapacak şekilde Barın Han’ın odacıklı mimarisine yayılan sergi, Emin Barın’a ve yarattıklarına da saygı duyuyor.

Ersa Mobilya’nın da sergi dinlenme alanlarını tasarladığı sergi 27 Nisan – 10 Haziran tarihleri arasında Çemberlitaş’ta yer alan Barın Han’da izlenebilecek.

….

Sanatçılar:

Onur Sanatçısı: İlhami Turan

Ali İbrahim Öcal
Burcu Aksoy
Ferit Yazıcı
Gökhan Deniz
Güler Güçlü
Güneş Özmen
Harun Antakyalı
Horasan

Mahmut Aydın
Murat Germen
Murat Saygıner (Captain Murray)
Sait Mingü
Yağmur Çalış

 

Kamil Hızer / Magazinname.com

Instagram : @kamilhizer

Bir yanıt yazın