Türk tiyatrosunda yeni bir nefes, yeni bir yönetim anlayışı…

Sanat tutkusunun izinde kendi hikayesini yazan ‘KBT Prodüksiyon Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti.’ birbirinden güçlü yapımları sanatseverlerle buluşturuyor.

Ulusal ve uluslar arası arenada imza attığı başarılarla sektörün majör temsilcileri arasında yer alan KBT Kimya sahibi Işık Tolgay, ‘Keşfedilmeyi bekleyen yepyeni hikayeler’ felsefesiyle sanat alanında önemli bir yatırıma imza atıyor. Ticaret ve sanat alanındaki yöneticilik tecrübesini sanatın sınırsız dünyasında yeni bir maceraya dönüşten oyuncu, müzisyen, TV programcısı ve iş insanı Işık Tolgay, başarısını bir prodüksiyon şirketiyle taçlandırıyor.

Ticaretten sanata yeni bir yolculuk

Ticaretteki kazanımlarını Türk tiyatrosunun gelişimi adına kullanarak sanata yepyeni bir soluk kazandıran Işık Tolgay; yenilikçi ve vizyoner yapısını KBT ailesinin yeni üyesi olan prodüksiyon şirketinde de sürdürmeyi hedefliyor.

Bu kapsamda tiyatro oyuncusu ve müzisyen, Rusya’dan ülkemize Anton Çehov ödülünü kazandıran Erdem Topuz’un kurduğu ve genel sanat yönetmenliğini yürüttüğü Dionysos Tiyatro’yu bünyesine katan Işık Tolgay, konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Sanat, dünyayı farklı bir algı penceresinden görebilmek ve ifade edebilmektir. Bu bir varoluşsal meseledir ve hayatın ta kendisidir. Nasıl ki, fiziksel olarak yaşamak için nefes alıyorsak, ruhsal olarak da yaşamak ve beslenmek için sanata ihtiyacımız var.  Beni ticaretten sanata götüren yegane sebep budur. İçimdeki sanat ve tiyatro tutkusunun somut bir adıma dönüşmesindeki bu sebep, sanat yolculuğumda da bana rehberlik etmeye devam edecek.”

“Güçlü bir yapıyla güçlü yapımlar oluşturacağız”

 Bu zamana kadar iş hayatını ticari alanda sürdürmesine karşın her zaman müzik ve tiyatronun içinde bir performans sanatçısı olarak yer almış olan Işık Tolgay, bundan sonraki kariyer planlamasında sanata öncelik tanıyor. Sanat alanında yapımcılık yapmayı da planlayan Tolgay, Rusya’da Anton Çehov ve Türkiye’de Ekin Yazın Dostları jürisinden bu yıl ödül alan oyuncu arkadaşı, yönetmen ve müzisyen Erdem Topuz ile birlikte özellikle ülkemizde tiyatro ve müzik alanında ihtiyaç duyulan güçlü bir yapım ve organizasyon yapısını KBT Prodüksiyon Hizmetleri Ticaret Ltd. Şti ile oluşturmayı ve geliştirmeyi planladığını belirtti.

KBT Prodüksiyon çatısı altında yer alan Dionysos Tiyatro dışında diğer tiyatro toplulukları, müzisyenler ve sanatın diğer dallarıyla uğraşan sanatçıların eserlerini sergileme imkanı ve iş birliği yapma amacı da taşımalarının yanında daha büyük organizasyonlara da ev sahipliği yapmak üzere gerekli altyapı çalışmalarına başladıklarını söyledi.  Yarışma, ödül törenleri ve festival organizasyonlarının yanında uluslar arası organizasyonların da çalışmalarını yaptıklarını bizimle paylaştı.

Klasiklerden çağdaş baş yapıtlara uzanan geniş bir yelpaze…

 2018-2019 sezonunu ‘Bir Delinin Hatıra Defteri’, ‘Oblomov’ ve ‘Salaklar Sofrası’ isimli üç başyapıt oyunla tamamlayan Dionysos Tiyatro, yaz ayları boyunca Salaklar Sofrası isimli komedi oyununu 4 Temmuz’da İzmir Karşıyaka Suat Taşer, 5 Temmuz’da İzmir Bornova Ayfer Feray ve Ağustos ayında İstanbul Büyükçekmece açık hava tiyatrolarında sergileyecek. Sonbaharda ise John Steinbeck’in ölümsüz klasiği “Fareler ve İnsanlar” oyununu seyircisi ile buluşturacak.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Bir yanıt yazın