Temizlik ürünleri pet hayvanları için toksik mi?

Evcil hayvan ve doğa dostu temizlik malzemeleri kullanımının önemine dikkat çeken Veteriner Hekim Uğur Selin Çelikten, zehirlenme riskine karşı aileleri ikaz etti.

Temizlik ürünleri pet hayvanları için toksik mi?

Evimizde kullandığımız çamaşır suyu, yüzey temizleyici, sabun ve deterjan gibi temizlik ürünlerinin içerisinde yer alan kimyasallar, evcil hayvanlar için son derece tehlikeli ve zehirli olabiliyor. Hayvan Zehir Kontrol Merkezi (APCC -Animal Poison Control Center) verilerine göre evcil hayvanların %8,32’ü evde kullanılan temizlik malzemelerine maruz kaldığı için zehirleniyor. Patili dostlarımızı barındıran aileleri, rutin ev temizliğinde kullanılan dezenfektan ürünlerin seçiminde dikkatli olmayan çağıran Veteriner Hekim Uğur Selin Çelikten, “Özelikle kedi ve köpekler temizlik malzemesinin bulunduğu kapları kokladıklarında zehirlenme riski ile karşı karşıya kalabilirler” sözleri ile uyarıda bulundu.

“Sevimli dostlarımız yürüdüğü zeminden patisine bulaşan dezenfektanları yalayarak kimyasal barındıran toksik maddeleri yutabilir. Doğrudan cilde, göze, ağız, kulak ya da yüze temas eden temizlik malzemesi, ciltte veya bu organlarda irritasyona ve kimyasal yanıklara sebep olabilir. Ayrıca küçük dostlarımız yere yakın oldukları için yetişkinlere nazaran çok daha fazla etkilenirler. Pet hayvanları çeşitli yollarla temizleyicilere maruz kaldığında, solunum güçlüğü, kusma, iştahsızlık, ishal, gaz, karın ağrısı gibi zehirlenme benzeri semptomlar gösterebilirken; gözlerde kızarıklık, öksürük, sık sık öğürme, ağızda köpürme, hapşurma, hızlı hızlı nefes alıp verme, ağız açık soluma, çeşitli cilt lezyonları gibi bulgular da gözlenebilir. Benzer rahatsızlıklar, ev ilaçlatıldıktan sonra da ortaya çıkabilir” şeklinde konuşan Uğur Selin Çelikten evcil hayvan besleyen ailelere şu tavsiyelerde bulundu:

“Evcil hayvanların bakımın üstlenen acileler, üzücü sonuçlara neden olabilecek durumdan kaçınmak için temizlik malzemeleri seçiminde son derece dikkatli olmalıdır. Evcil hayvan dostu ürün kullanmak önceliklerimiz arasında yer almalı. Ayrıca temizlik esnasında küçük dostlarımızı oyun alanına alabilir, temizlik bittikten sonra zeminler kuruduğunda onları serbest bırakabiliriz. Böylece sevimli dostlarımız, sadece temizlik ürünlerinden değil, temizlik esnasında havaya karışan toz ve alerjenlerden de korunmuş olurlar. Temizlik sonrası ev iyice havalandırılmalı, kullandığımız bezler, sünger gibi maddeler temizlik sonrası ortadan kaldırılmalı, ıslak mendiller ve temizleyici mendiller çöpe atılmalıdır. Temizlik malzemelerimizi muhafaza ettiğimiz yer küçük dostlarımızın kolay ulaşabileceği bir yer olmamalı, gerekirse tüm temizlik ürünleri kapaklı ve yüksek bir dolapta muhafaza edilebilir.

Temizlik için karbonat, sirke ve limonu tercih edin!

Koku emici ve aşındırıcı özellikleri ile bilinen, en faydalı doğal temizlik ürünlerinden biri karbonattır. Tezgahınızı, kahve masasındaki lekeleri ve hatta evcil hayvanınızın mama kaselerini temizlemek için karbonat, ılık su ve tuzdan oluşan doğal bir karışımı deneyebilirsiniz.”

Kamil Hızer / Magazinname.com

Instagram: @kamilhizer

Bir yanıt yazın