Spotify kullanıcıları en çok Türkçe pop müzik dinliyor

Spotify kullanıcıları en çok Türkçe pop müzik dinliyor

Türkçe pop müzik, Spotify kullanıcıları tarafından Türkiye’de en çok dinlenen müzik türü. Öyle ki Türkçe pop, Spotify’ın Türkiye pazarında faaliyet göstermeye başladığı 2014 yılından beri her yıl ortalama yüzde 24 oranında büyüyor. Tam da bu nedenle Spotify, Türkiye pazarında faaliyete başladığı 2014 yılından bugüne kadar olan pop verilerini derledi ve Türkçe pop müzikte tüm zamanların en çok dinlenen sanatçı ve şarkılarını açıkladı. Spotify ayrıca, bir milyona yakın takipçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük Spotify çalma listesi olan hatta Spotify’da ilk kez müzik dinleyenlerin ilk tercih ettikleri çalma listesi olarak ilk sırada bulunan Türkçe Pop çalma listesine özel bir kampanya da hayata geçirdi.

Zirvedeki iki isim: Sezen Aksu ve Emir Can İğrek

2014 yılından bugüne Türkiye’deki kullanıcıların dinleme verilerine göre, Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen  kadın sanatçısı Sezen Aksu, erkek sanatçısı ise alternatif popu temsil eden, son yılların yükselen ismi Emir Can İğrek oldu. Tüm zamanların en çok dinlenen sanatçı listelerinde Mustafa Sandal, Kenan Doğulu, Sertab Erener, Yıldız Tilbe gibi yıllara meydan okuyan isimlerin yanı sıra, Bilal Sonses, Buray, Zeynep Bastık gibi son yılların öne çıkan Türkçe pop sanatçıları da var.

Tüm zamanların rekoru Nalan şarkısının!

Spotify’da tüm zamanların Türkiye’deki dinleyiciler tarafından en çok dinlenen Türkçe pop şarkılarında ise yakın zamanda dillere dolanan şarkıların ağırlığı var. Emir Can İğrek’in Nalan adlı şarkısı, Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen Türkçe pop şarkısı olurken, Feride Hilal Akın’ın Yok Yok adlı şarkısı ikinci, Zeynep Bastık’ın Uslanmıyor Bu adlı şarkısı ise üçüncü sıraya yerleşti. Yeni seslerin yanı sıra, pop müziğin kraliçesi Sezen Aksu’nun son şarkılarından Ben De Yoluma Giderim ve Sertab Erener’in Olsun adlı şarkısı da Spotify’da tüm zamanların en çok dinlenen Türkçe pop şarkıları listesinde öne çıkan şarkıları arasında yer aldı.

Pop müziğin Türkiye’de en çok dinlenen müzik türü olduğuna dikkat çeken Spotify Güneydoğu Avrupa Müzik Direktörü Melanie Parejo şunları söyledi: “Türkiye pazarına girdiğimiz 2014 yılından bu yana derlediğimiz Türkiye’deki kullanıcıların dinleme verileri, Türkçe pop müzikte klasik pop müziğin yanı sıra, yeni pop sound’larının öne çıktığını gösteriyor. Tüm zamanların pop dinlenme listelerinde zirvedeki şarkı ve sanatçılara baktığımızda; pop müziğin bir değişim içerisinde olduğunu ve özellikle alternatif pop ve trap pop sound’larının da müzikseverlerin ilgisini çektiğini görüyoruz. Diğer yandan Türkiye’de pop müzik dinleyicileri, Türkçe pop müziğin yıllara meydan okuyan isimlerini dinlemekten de vazgeçmiyor”

Serdar Ortaç’ın Mesafe’sini yeniden keşfettik

Spotify geçtiğimiz yıl kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en çok eklenen Türkçe pop şarkılarını da derledi. Kullanıcı listelerine en çok eklenen 10 şarkı çoğunlukla, Tuğkan’dan  Kusura Bakma ve Didomido & Eglo G’den Nimet gibi son döneme  damga vuran Türkçe pop şarkılarından oluşuyor. Listenin sürprizi ise Serdar Ortaç. Serdar Ortaç’ın 2006 yılında müzikseverler ile buluşturduğu Mesafe, 2020 yılında yeniden popüler olmakla kalmadı, aynı zamanda kullanıcılar tarafından oluşturulan çalma listelerine en çok eklenen 10 Türkçe pop şarkı arasında yer aldı.

Spotify’dan pop kampanyası

Spotify ünlü pop sanatçılarıyla bir araya gelerek, Türkiye’nin en büyük çalma listesi Türkçe Pop’un gücünü “bu kadar kişi yanılıyor olamaz” mottosuyla hem dijital platformlara hem de açık hava reklamlarına taşıdı. Kampanyada, Zeynep Bastık, Irmak Arıcı, Hande Ünsal, Ziynet Sali, Buray, Edis, Tuğçe Kandemir, Ece Seçkin, Bilal Sonses, Oğuzhan Koç gibi ünlü isimler, Türkçe Pop listesinin takipçi sayısına atıfta bulunarak, “919,395 kişi yanılıyor olamaz ”⭑ dedi.

⭑ Burada kastedilen, Türkçe Pop çalma listesinin tekil takipçi sayısıdır ve bu sayı her dakika artmaktadır. 

Bir yanıt yazın