Seyran İsmayilkhanov kimdir?

Eurovision'da büyük başarı elde eden Seyran İsmayilkhanov kimdir?

Seyran İsmayilkhanov kimdir?

Seyran İsmayilkhanov Bakü/Azerbaycan’da büyüdü. Daha küçük yaşlarda müziğe ilgi duyan Önce klasik piyano ve keman çalmayı öğrendi. Daha sonra Moskova’daki Gnesin Müzik Akademisi’nde şan eğitimi aldı.

Seyran İsmayilkhanov Almanya’nın Köln kentinde piyanist Norman Erik Kunz ile etno-caz-pop grubu Different Joy’u kurdu. Grubu ile birlikte seslendirdiği “Waiting For You Call” adlı şarkısı ile büyük başarılara imza atan Seyran İsmayilkhanov’un bu çalışması 14 farklı versiyonda yayınlandı.

Seyran İsmayilkhanov bu başarısının hemen ardından aynı yıl “Wild Kisses” adlı çalışması ile başarısını devam ettirirken bu çalışması da Oriental Garden derlemesinde 24 ülkede yayınlandı.

Seyran İsmayilkhanov 2011 yılında katıldığı Kıbrıs Altın Melodi Şarkı Yarışması’nda “Kanatsız Melekler” adlı şarkısıyla birinciliği elde ederken bu başarısının hemen ardından ilk albümünü yapmak için İstanbul’a davet edildi. Ve bu albümünde Seyran İsmayilkhanov kendi bestelediği 13 şarkısını müzikseverlerle buluşturdu.

Seyran İsmayilkhanov 14 şarkıdan oluşan ilk albümü Only Love Counts’un 2015 yılında yapımcılığını üstlenirken tüm albümün şarkılarının söz ve müziği kendisine ait olmuştur.

Yıllar 2018’i gösterirken “Kafkas” kökenini hatırlayan Seyran İsmayilkhanov Mart ayında ise Spirit of Caucasus konseri ile Köln seyircisini sevindirdi. Bunu 2019’da 14 Şubat 2020’de piyasaya sürülen aynı adlı CD’nin üretimi izledi. Eylül 2019’da “Almanya’nın Sesi”ne katılan Seyran İsmayilkhanov burada da başarılara imza atmaya devam etti.

2020 yılında Seyran İsmayilkhanov  “Benim adım yalnızlık” ve “Asla bilemezsin” başlıklarının yayınlandığı İngilizce bir EP üretmeye başladı. Aralık 2020’de 38. Alman Rock and Pop Prize’da başarılı oldu. “Benim Adım Yalnızlık” ile “En İyi Pop Şarkıcısı” kategorisini kazandı, “En İyi Solo Şarkıcı Kendi Beste” kategorisinde 2 numaraya ve “En İyi Müzik Videosu” kategorisinde 3 numaraya ulaştı.

20 Aralık 2020’de Almanya için Odun adlı Türkvizyon Şarkı Yarışması’nda yarıştı ve toplam 26 katılımcı ülke arasında 6. oldu. Korona nedeniyle yarışma sadece online olarak gerçekleşti.

Kamil Hızer / Magazinname.com

Bir yanıt yazın