DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BITCOIN 2176206-4.83139%
İstanbul
16°

AÇIK

13:10

ÖĞLEYE KALAN SÜRE

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı 2021 gösterimlerinin son filmi: Akbaba ile Kartal

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı 2021 gösterimlerinin son filmi: Akbaba ile Kartal

ABONE OL
24 Haziran 2021 00:50
SALT’ın Bu son şansımız mı? programı 2021 gösterimlerinin son filmi: Akbaba ile Kartal
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SALT’ın, iklim değişikliğinin insana ve dünyaya etkilerine dikkati çekme amaçlı  Bu son şansımız mı? gösterim programı yedinci yılında Garanti BBVA desteğiyle gerçekleştiriliyor.

BU SON ŞANSIMIZ MI?

Le temps des forêts [Ormanların Zamanı] (2019)

21-27 Haziran

 

Yönetmen: François-Xavier Drouet

103 dakika

Fransızca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

 

Gezegendeki ormanlık alanlar, 1990 ile 2015 arasında 129 milyon hektar küçüldü. Bu yüzölçümü, Fransa’nın toplam orman arazisinin 8 katına denk geliyor. Söz konusu ormansızlaşma, sera gazı salımını yüzde on bir oranında artırdı. Serbest kalsa iklim değişikliğinin mevcut seyrine katkıda bulunacak olan karbondioksidi çekip hapseden ormanlar iklim krizinin etkilerini azaltmakta önemli rol oynuyor. Limousin’den Landes’a Morvan’dan Vosges’a Fransız ormanları değişmekte. Hakiki yaban yaşamının sembolü olan ormanlar Avrupa çapında daha önce görülmemiş bir sanayileşme sürecinden geçiyorlar. Değişen orman işletme pratikleri, entansif tarım modelleri ve özelleştirme ile geleneksel usullerin yok olma süreci üst üste geliyor; yoğun makineleşme, tek tür tarımı, suni gübreler ve tarım ilaçlarının kullanımı da cabası…

Korucular, ormancılık komisyonu yetkilileri, kereste fabrikası işletmecileri ve toprak hakkı aktivistleriyle görüşmelere yer veren Le temps des forêts [Ormanların Zamanı] izleyiciyi, alternatif yöntemleri  gündeme getirmekten çekinmeyerek, Fransa’da endüstriyel ormancılığın kalbine doğru bir yolculuğa çıkarıyor.

SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

 

BU SON ŞANSIMIZ MI?

The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal] (2019)

28 Haziran-4 Temmuz

 

Yönetmenler: Clement Guerra ve Sophie Guerra

90 dakika

İngilizce; Türkçe altyazılı

 

“Kartal ile Akbaba” efsanesi, Amerika kıtası yerlilerine ait kadim bir kehanet. İnanışa göre, barışın ruhu ancak Kuzey Amerika’nın kartalıyla Güney Amerika’nın akbabası buluştuklarında uyanacak. Yerliler arasında yaşı ilerlemiş olanlar, 500 yıllık sömürgeleştirmenin ardından barışı getirecek olan bu buluşmanın başladığına inanıyorlar. Belgesel, başlamakta olan bu ruhanî rönesansın perdesini aralarken, köklü bir direniş mirasını sırtlanan dört Yerli liderin sömürgeciliğe ve doğal kaynakların çıkarılması üzerine kurulu sömürü ekonomisine karşı mücadelesini takip ediyor.

Film, Güney Amerika’nın yemyeşil Amazon Ormanları’na ve kıtanın ilk uluslarına mensup Kanadalı topluluklarla ABD’deki yerli kabilelerin rengârenk kültürlerine misafir olurken, mekânların, yüzlerin ve geleneksel yaşamların göz alıcı güzelliğine tanıklık ediyor. The Condor and the Eagle [Akbaba ile Kartal] petrol çıkarma faaliyetinin insanların fiziksel ve ruhanî sağlığı üzerindeki etkisine, nefes kesen bir sinematografi, son derece kişisel hikâyeler ve yarının manşetlerine has bir aciliyet hissi ile yakından bakıyor. İklim adaleti için verilen mücadeleyi ulusal sınırların ötesine taşıyor, pek çok yerli halkın katılımıyla yükselmekte olan yeni ve daha geniş kapsamlı bir hareketi gözler önüne seriyor.

 SALT’ın Bu son şansımız mı? programı, kurucusu Garanti BBVA tarafından desteklenmektedir. Filmler, yalnızca Türkiye’den erişime açıktır.

En az 10 karakter gerekli
Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.