Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C
Magazin Name

İzmir’de bir sürrealist

Türk resminin genç sürrealist ressamı Meltem Uzgan’ın başarı dolu yaşam öyküsü…

Basın Danışmanlığı
22.07.2019
A+
A-

Pek çoğunuzun haberi var mı bilinmez ama İzmir’de yaşayan genç ressam Meltem UZGAN resim sanatında pek çok başarılara imza atıyor. Sanatta başarılı olmanın sadece Güzel Sanatlar Fakültesinden geçmediğini kanıtlayan ressam, 12 yaşından bu yana resim yapma tutkusunu giderek geliştirmiş ve ilk olarak 2008 yılında Hülya YALÇIN özel atölyesinde eğitim alarak sanat dünyasına profesyonel anlamdaki ilk adımını atmıştır. 2010 yılında eğitimlerine Güzelyalı Kültür Merkezinde Reyhan ABACIOĞLU ile devam etmiş ve bundan sonraki süreçte Soyut ve Sürrealist çalışmalarıyla kısa sürede adından bahsettirmeyi başarmıştır.

Pek çok başarılı kişisel ve karma resim sergileri bulunan genç ressam, ilk ödülünü de 2003 yılında Balçova Belediyesinin düzenlediği Üçüncü Agamemnon Çocuk Resim Yarışmasında Üçüncülük Mansiyonu alarak kazandı. Bugüne kadar 6’sı kişisel olmak üzere 10’dan fazla karma resim sergilerine katılan ressamın 2018 yılı içinde biri Selanik diğeriyse Paris’te olmak üzere iki tane de yurtdışı karma resim sergileri bulunmaktadır.

Günümüz sanatçıları içerisinde Türk modern resim sanatının dünyaya tanıtılmasına katkıları bulunan Meltem UZGAN “En başta benden çok daha usta olan isimlere saygı duymakla birlikte 12 – 13 yıldır bu alanda belli başarılara imza attığıma inanıyorum. Eserlerimde renklerin ve farklı bir çok materyallerle elde edilmiş dokuların insanlar üzerinde bıraktığı psikolojik etkileri yer yer sürrealist figürlerle desteklemekteyim.

Bundan sonraki en büyük hayalim ise kendime ait bir atölye açarak burada kendim gibi alaylı sanatçılar yetiştirmek. Bu konuda bana gerekli destekler sağlandığı taktirde bunu başaracağımı ve Türk resim sanatına yeni alaylı ressamlar yetiştireceğimi düşünüyorum.” Bugüne kadar tüm kişisel resim sergilerini imkanları dahilinde İzmir’de gerçekleştiren Meltem UZGAN, “Önümüzdeki günlerde İstanbul’da da bir kişisel resim sergisi açmak için ön çalışmalara başladığını” belirterek sözlerini tamamladı.

Kamil HIZER / Magazinname.com

Kamil Hızer / Magazinname.com

@kamilhizer

@magazinnameoffical

REKLAM ALANI