İngiliz yazar Edith Pargeter’in “Marazi Bir Kemik Merakı” raflarda yerini aldı.

İngiliz yazar Edith Pargeter’in Ellis Peters mahlasıyla yazdığı yirmi bir kitaptan oluşan “Cadfael Birader” serisinin ilk kitabı olan ve 90’lı yıllarda İngiltere’de diziye de uyarlanan “Marazi Bir Kemik Merakı” Ayrıksı Kitap etiketiyle raflarda yerini aldı.

İngiliz yazar Edith Pargeter’in “Marazi Bir Kemik Merakı” raflarda yerini aldı.

Edebiyata katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görülen ve dünyadaki en prestijli polisiye ödülü olarak bilinen Edgar Allan Poe Ödülü’nü 1963 yılında kazanan yazar Ellis Peters’ın Cadfael Birader serisinin ilk kitabı Marazi Bir Kemik Merakı Ayrıksı Kitap’tan yayımlandı. Serinin unutulmaz karakteri Cadfael Birader’in kendi manastırından bir heyetle tercüman olarak bir azizenin kutsal kemiklerini almak için Galler’e gitmesi sonucu yaşanan bir cinayeti işleyen kitap, Orta Çağ’ın gizemli dünyasında okurunu heyecanlı bir maceraya davet ediyor. Cadfael Birader ve beraberindekiler gittikleri Gal köyündeki Gwytherin halkından azizenin kemiklerini almaya çalışır fakat onları razı edemezler. Olayın gizemli bir cinayete kadar varması sonucunda ise esrarı çözmek, bu ücra köyde Cadfael Birader’e kalır.

Sevin Okyay’ın Çevirisiyle Yayımlandı

Sevin Okyay’ın çevirisiyle yayımlanan kitapta Ellis Peters, Orta Çağ karanlığındaki gizemi, tarihi kurguyla birleştiriyor ve karakteri Cadfael Birader’i küçük bir köydeki cinayetin peşine düşürüyor. Kitabın ve serinin başkahramanı Cadfael Birader; kırkından sonra kilise mensubu olmaya karar vermiş ve diğer arkadaşlarına göre hayata dair daha çok tecrübesi bulunan, açık fikirli, bazen de eğlenceli bir kişilik olarak okurun karşısına çıkıyor. Kitap, gerek Cadfael Birader’in karakter özellikleri ile gerekse din adamlarının hırslı tavırlarının gerilimini gerçekçi bir biçimde yansıtmasıyla Orta Çağ Avrupası’nın gergin ve karanlık havasını okuruna solutmayı başarıyor.

90’lı yıllarda İngiltere’de diziye de uyarlanan ve Türkiye’deki televizyonlarda da yayınlanan Ellis Peters’in Cadfael Birader serisinin ilk kitabı Marazi Bir Kemik Merakı kitap satan her yerden satın alınabilir.

 

“Cadfael kesinlikle polisiye edebiyatın kült bir figürü olmalı.” Financial Times

“Haçlı Seferleri’nden çıkmış Cadfael Birader’e bayılacaksınız.” Los Angeles Times

 

Edith Pargeter kimdir?

Ellis Peters, 1913 doğumlu yazar Edith Pargeter’in mahlasıdır. Özellikle tarih ve tarihi kurgu olmak üzere birçok kategoride eser vermiştir. Aynı zamanda Çek klasiklerini çevirmiştir. Gizem ve suç romanları ve özellikle, yazmış olduğu Cadfael Serisi ile tanınmaktadır. 1963 yılında Edgar Allan Poe Ödülü’ne layık görülen yazar 1980 yılında da Polisiye Yazarları Birliği’nden Elmas Hançer Ödülü almıştır. Edebiyata katkılarından dolayı Britanya İmparatorluk Nişanı’na layık görülen yazarın birçok romanı televizyona uyarlanmıştır. 1995 yılında vefat etmiştir.

Bir yanıt yazın