Gonca Yener Thomas’tan negatif düşüncelerden kurtulmak için 5 öneri

, negatif düşüncelerden kurtulmak için basit yöntemler öneriyor...

Gonca Yener Thomas’tan negatif düşüncelerden kurtulmak için 5 öneri

Negatif Düşüncelerden Kurtulmak İçin 5 Öneri

Negatif düşünceler, hayatımızın akışını da negatif yönde etkiliyor. Bu konuda bir çok terapi ve kişisel gelişim çalışmasına katılmak da elbette mümkün. Pekiyi öncelikle kendimiz için yapabileceğimiz küçük şeyler yok mu? Negatif düşüncelerden kurtulmak için basit yöntemler bulamaz mıyız?

Gonca Yener Thomas, bu yönde kendimizi iyi hissetmemize yardımcı olacak ipuçlarını açıklıyor. İşte negatif düşüncelerden kurtulmak için 5 öneri.

İnsan olmanın gerekliliği olarak birçok duyguya ve en önemlisi de vicdana sahip olan bizler, bazen kendimizi kötü hissettiğimiz ve negatif düşüncelerden kurtulmak konusunda zorlandığımız zamanlar yaşarız. Çoğu zaman negatif düşüncelerin bizi çıkmaza soktuğunu dahi anlayamayabiliriz. Oysa sorunlarımızın üstesinden gelirken, ne kadar pozitif olursak, bilincimiz o kadar açık olacaktır.

Örneğin; panik hali, negatif düşüncelerin ket vurması sonucu yaşanan bir durumdur. Çözümsüzlük psikolojisinin yarattığı stres, paniğe dönüşür ve panik halinde sorun çözmek oldukça zordur. Bu bir handikap elbette. Sorun başlı başına bir negatiflik iken, bunu çözmek için pozitif düşünmek çok kolay görünmeyebilir ama imkansız değil.

Öncelikle öz telkin yöntemlerini kullanmalı ve kendimizi, pozitif düşünmeye zorlamalıyız. Bunun için yapabileceklerimiz nelerdir, küçük dokunuşlarla daha pozitif hale gelebilir miyiz? İnceleyelim.

Beynimiz Negatif Düşünceleri Algılayamaz!

Beynimiz, hayatta kalma içgüdüsünü taşıdığımız, sürekli vücudumuzu ve psikolojimizi iyi şartlarda tutmaya odaklı bir organdır. Bu durumda negatif düşüncelerimiz beynimizin bize gösterdiği gerçeklikler değil, bizim beynimizi inandırdığımız yanılsamalardır. En büyük kusuru ise kandırılabiliyor olmasıdır. Biz insanlar olarak bazen kendimizi, kötü durumların gerçekliğine o kadar inandırırız ki beynimizi kandırabiliriz. Çevrenizdeki bir insan için “Nasıl olur da gerçeği göremez?” diye mutlaka düşünmüşsünüzdür. İşte bu durumun nedeni beynimizi bazen yaşadığımız durum ve olayların gerçekliğine ve mantıklı oluşuna inandırmamızdır. Unutmayın ki başkalarının kandırdığı insanların gerçeği görmesi küçük bir yardımla çok kolaydır fakat insanlar kendilerini kandırdığında gerçeği görmeleri çok zordur.

Kendiniz İle İş Birliği Yapmayı Deneyin!

İçsel motivasyonunuzu sağlama yolculuğunuzda çevrenizdeki insanlar size yardımcı olabilir. Ailenizle ve dostlarınızda duygularınızı paylaşarak geçici bir rahatlama yaşayabilirsiniz. Biz insanlar duygularımızı en çok yalnızken derinlemesine hissederiz. Bu yüzden yalnızken negatif düşüncelerle baş başa kalmak oldukça zordur. Bu durumu aşabilmek için kendinize uzun vadeli, sürdürülebilir bir çözüm yaratmalı ve bunu alışkanlık haline getirmelisiniz. Halk arasında kendi kendine konuşmak kavramı her ne kadar olumsuz bir bakış açısıyla kullanılsa da bu durum oldukça sağlıklı bir içsel motivasyon sağlama yöntemidir. Kendinizi olumsuz düşünceleri kabullenmeye ikna etmek yerine kendinizle konuşun ve iş birliği yapın. Bu sayede içsel motivasyonunuzun size verdiği gücü kavrayabilirsiniz.

Sizi Üretken Kılacak Hobiler Edinin!

Araştırmalar gösteriyor ki üretken olan ve hobileriyle ön plana çıkan insanlar negatif düşüncelerden kendilerini soyutlama konusunda daha başarılıdır. Üretken olduğunuzda hem içsel motivasyonunuz hem de özgüveniniz bundan olumlu etkilenecektir. Her insanın ilgisini çeken ve uğraşırken kendisini mutlu hissedeceği hobileri vardır. Bu hobileri kendi açınızdan arttırmalı ve kendinize iyi davranmayı öğrenmelisiniz. Bu sayede ürettiğiniz mutluluklar ile negatif düşüncelerden kurtulabilirsiniz.

Yalnız Vakit Geçirebilmeyi Öğrenin!

Hayat, kimi zaman güzellikler kimi zaman ise üzücü olaylar yaşadığımız uzunca bir yoldur. Çevremizden, ailemizden ve arkadaşlarımızdan destek almak, üzüntülerimizi paylaşmak isteriz. Yalnızlığın da insanın yaşadığı durumlardan biri olduğunu düşündüğümüzde negatif düşüncelerden kendi içsel motivasyonumuzu sağlayarak kurtulmamız gereken zamanlar olacaktır. Yalnızken de keyifli vakit geçirebilmeyi başaran insanlar negatif düşüncelerle savaşma konusunda oldukça başarılılardır. Kendinizle vakit geçirebileceğiniz aktiviteler bulun ve kendiniz ile dost olun.

Beden Sağlığınızı Korumayı Önemseyin!

Şüphesiz sağlık, sahip olduğumuz en değerli şeydir. Sağlığımızı korumak için uğraşmak ve onsuz hayatta hiçbir şeyin tadının olmayacağını bilmek önemlidir. Negatif düşüncelerden kurtulmanın en önemli noktalarından biri de kendimizi sevmek ve yaşamak için tek bir şansımız olduğunu bildiğimiz hayatımızı, sağlıklı ve mutlu bir şekilde geçirmek için çabalamaktır.  Unutmayın ki hayatınız sizin ellerinizdedir. Hüzün her ne kadar hayatın içinde her zaman olsa da sizi esir etmesine ve sağlığınızı etkilemesine asla izin vermeyin. Hayat yaşamaya değer bir maceradır, asla pes etmeyin.

Bir yanıt yazın